r. Imieniny:
logo

O LEGENDZIE POLSKIEGO LOTNICTWA

13.04.2018
O legendzie polskiego lotnictwa Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z Katarzyną Ochabską, autorką biografii asa przestworzy gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego. Podczas spotkania będziemy mogli zapoznać się z wieloma nieznanymi wątkami z życia legendy polskiego lotnictwa, i szczególnie interesującego okresu powojennego.

 

W czasie spotkania prezentowana będzie wystawa "Gen. bryg pil. Stanisław Skalski 1915-2004”.

Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2018 r o godzinie 16.00 w sali widowiskowej Klubu Uczelnianego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Katarzyna Ochabska – z wykształcenia magister historii, biograf Stanisława Skalskiego. Fascynacja literaturą i opowieściami o polskich lotnikach zaowocowała spotkaniem ze Stanisławem Skalskim

Pierwsza rozmowa dała asumpt do kolejnych, a wieloletnia przyjaźń z Bohaterem zaowocowała książką Stanisław Skalski. Jest autorką uchwały sejmowej z okazji stulecia urodzin Skalskiego.

Na spotkaniach z czytelnikami i konferencjach naukowych popularyzuje dokonania lotników biało-czerwonej szachownicy. Autorka artykułów prasowych i internetowych o tematyce lotniczej.

Jej pasja – lotnictwo z biało-czerwoną szachownicą, szczególnie ludzie i sprawy związane z naszym wkładem w zwycięstwo alianckie podczas II wojny światowej, złożyły się na dotychczasowy, wręcz imponujący dorobek.

Jej artykuły drukowały: Angora, Skrzydlata Polska, Lotnictwo, Tygodnik Przegląd (m.in. o ludziach lotnictwa, polskich zespołach akrobacyjnych – Biało-Czerwonych Iskrach i Orlikach, ostatnim locie Wellingtona 23 września 1943 roku). To dzięki jej zaangażowaniu i na jej wniosek Sztab Generalny Wojska Polskiego uhonorował dwóch Anglików. W 2007 roku odsłonięto w Skipton pomnik w miejscu katastrofy Wellingtona, w której zginęła siedmioosobowa polska załoga.

 

Współpracowała przy filmie o Skalskim („Spętany Anioł”) , z Telewizją Katowice przy filmie o pilocie ppłk. Stanisławie Bochniaku. Występowała w Radiu Katowice w programie „Podniebne opowieści”.

 

Miała wykłady o lotnictwie i jego ludziach dla studentów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, dla podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Była gościem honorowym m.in.

podczas seminarium naukowego i konferencji poświęconych gen. bryg. pil. Stanisławowi Skalskiemu w WSOSP w Dęblinie, uroczystości nadania imienia Skalskiego Ośrodkowi Naprowadzania i Dowodzenia w Krakowie, szkołom w Polichnie i Zielonej Górze, a także 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, konferencji poświęconej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości lotnictwa w Muzeum Techniki w Warszawie, podczas których również wypowiadała się na temat naszej biało-czerwonej szachownicy. Przygotowała wystawę o Stanisławie Skalskim dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

Stanisław Skalski dedykował jej następujące słowa: „Cieszę się, że moimi losami zajęła się kobieta, która z mojego powodu zainteresowała się lotnictwem. To satysfakcja, że człowiek nie zawiódł, przydał się na coś, że może być przykładem dla innych…

Nie każde przedsięwzięcie kończy się sukcesem. Jednak trud człowieka nie idzie na marne, gdy inni kontynuują rozpoczęte dzieło – będzie w tym cząstka zasługi, której ci nie zapomną…”

 

Informacja na podstawie artykułu: Krzysztofa Kirschensteina /Aviateam/

http://muzeumsp.pl/o-legendzie-polskiego-lotnictwa/

 Plakat

 

Powrót