r. Imieniny:
logo

WYCIECZKA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W DĘBLINIE DO CENTRUM OGRODNICZEGO W KUROWIE.

12.06.2018
Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Dęblinie do Centrum Ogrodniczego w Kurowie. Członkowie Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody klas V b i VI b wraz z opiekunem p. Bożeną Olszak i wychowawcą kl. V b p. Małgorzatą Oktaba dn. 14.05.18 odbyli wycieczkę do Centrum Ogrodniczego w Kurowie. Głównym celem było uczestnictwo dzieci w zajęciach dydaktycznych ph. ,, Sadzenie i pielęgnacja roślin”.

W Centrum przywitała nas właścicielka ogrodu p. Ewa Matraszek, która była również naszym przewodnikiem. Oprowadziła nas po ogrodzie, gdzie podziwialiśmy różnorodne gatunki roślin zarówno zielne, krzewy, jak i drzewa np: powojnik, azalia, różanecznik, tuja, cyprys, świerk, sosna. Poznaliśmy trawy i byliny, nauczyliśmy się odróżniać niektóre gatunki traw np.: turzycę od kostrzewy, z bylin bodziszka od ubiorka lub astra od goździka.
 
Zaprzyjaźniliśmy się z pszczołami-murarkami ogrodowymi, które są kuzynkami pszczoły miodnej. Dowiedzieliśmy się, że nazwa tego gatunku pszczoły pochodzi od sposobu budowania przez nią gniazd-muruje ona komórki lęgowe w pustych łodygach roślin, w trzcinie przy użyciu gliny i piasku zlepionych śliną. Od pszczoły miodnej murarka różni się zarówno wyglądem, jest nieznacznie mniejsza i z owłosieniem na całym ciele, ale i usposobieniem-jest pszczołą łagodną, nie żądli , gdyż nie ma wykształconego żądła. Jest więc przyjazna dla ludzi, a co za tym idzie bezpieczna dla dzieci. Przykładowy dom dla murarek jest niewielki i można go nabyć wraz z kokonami w Centrum Ogrodniczym. Hodowla murarek nie jest skomplikowana, ryzyko niepowodzenia znikome, a korzyści z ich obecności są wielkie.
 
Kolejnym punktem wycieczki było sadzenie i pielęgnacja roślin. Pod okiem i według zaleceń p. Ewy Matraszek sadziliśmy tuje i astry. Nauczyliśmy się je pielęgnować, każdy swoją sadzonkę zabrał do domu.
 
Z okazji Święta Niezapominajki, które przypada na 15 Maja, pani przewodniczka zaproponowała dzieciom narysowanie niezapominajki. Prace plastyczne zostały umieszczone w Internecie na stronie Centrum Ogrodniczego ,,Matraszek”, gdzie każdy mógł zagłosować na ulubiony rysunek. Głosowanie trwało do dn. 31.05.18. Uczennica Maja Grabowska, która zdobyła najwięcej głosów - 409 otrzymała talon o wartości 50 złotych na zakup dowolnego produktu z Centrum Ogrodniczego w Kurowie.
Na zakończenie odbyło się ognisko przy którym piekliśmy kiełbaski oraz prowadziliśmy dyskusję podsumowującą zajęcia w Centrum Ogrodniczym. Była to świetna lekcja ogrodnicza, pełna wrażeń i wiedzy.
 
Zajęcia sponsorowane były przez WFOŚ i GW w Lublinie oraz Urząd Miasta Dęblin. W/w przedsięwzięcie jest jednym z zadań projektu ekologicznego realizowanego przez S.P nr 4 i zatwierdzonego prze WFOŚ i GW w Lublinie.
 
Powrót