r. Imieniny:
logo

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2022 / CZYTELNIK ROKU / OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

17.05.2022
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. spotkanie burmistrz z pracownikami MBP w Dęblinie Miejska Biblioteka Publiczna już po raz kolejny, czyli dziewiętnasty obchodziła Tydzień Bibliotek, którego tegoroczne hasło brzmiało „Biblioteka - świat w jednym miejscu”

Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosiło się do biblioteki, jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).

Po dwóch latach działania w pandemicznych obostrzenia, mogliśmy w końcu spotkać się bezpośrednio z naszymi czytelnikami i sympatykami. Nasza placówka wraz z filiami przygotowała wiele atrakcji w ramach tych obchodów.

W ramach Tygodnia Bibliotek 9 maja, Miejska Biblioteka Publiczna zamieniła się w "małe kino". Na seans bajkowy przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1.

Kolejnego dnia, tj. 10 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie Czytelnik Roku 2021. Miejska Biblioteka Publiczna oraz Filia Wiślana wyłoniły najaktywniejszych miłośników książek.

W MBP największą liczbą książek przeczytanych w 2021 roku mogą pochwalić się:

Jan Pastuszak – 42 książki w kategorii wiekowej od 6 do 15 lat

Natalia Madejska – 47 książek w kategorii wiekowej od 15-17 lat

Zbigniew Buksiński – 301 książek w kategorii dorośli

Janusz Zajdzik – 190 książek kategoria jw.

Wanda Wawrzynowska – 188 książek kategoria jw.

Teresa Burza – 169 książek kategoria jw.

Andrzej Jesion – 168 książek kategoria jw.

Barbara Bochyńska – 149 książek kategoria jw.

Hanna Kornas – 146 książek kategoria jw.

Janina Stolarek – 117 książek kategoria jw.

Barbara Karpińska – 116 książek kategoria jw.

Filia Wiślana wyłoniła następujące osoby:
w kategorii dzieci

Oliwia Kołdej - 85 książek

Nikodem Słowik - 77 książek

Helena Chobotow - 76 książek

Natalia Młyńska - 70 książek

w kategorii dorośli

Zofia Pełka - 295 książek

Grażyna Prokop – 175 książek

Aneta Wojtaś – 181 książek


Imprezie tej towarzyszył występ Pani Moniki Krajewskiej- Wożniak, która jest pedagogiem oraz psychologiem w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dęblinie, jak również czytelnikiem. Pani Monika zaśpiewała nam kilka utworów przy akompaniamencie gitary.

W ramach Tygodnia Bibliotek w głównej placówce 11 maja, odbyły się warsztaty „Pamiętam, że…”.

Warsztaty adresowane były do uczniów klas VI i VII szkoły podstawowej i wzięli w nich udział uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dęblinie.

Tematem warsztatów były techniki twórcze dla młodzieży z elementami improwizacji teatralnej i kreatywnego pisania. Warsztaty poprowadziła Weronika Chinowska z Fundacji Strefa WolnoSłowa.

Warsztaty obejmowały część teoretyczną, a także szereg ćwiczeń, mających na celu zastosowanie nabytej wiedzy m.in. o tolerancji wielokulturowej i międzypokoleniowej.

W MBP Filia Wiślana również 11 maja odbyło się spotkanie w ramach Tygodnia Bibliotek z wizażystką, stylistką i trenerką wizerunku Panią Marzenną Walczak. Pani Marzanna przedstawiła przybyłym uczestniczkom, tegoroczne trendy modowe oraz metody pielęgnacji cery dojrzałej, jak również służące do tego narzędzia i kosmetyki.

12 maja miało miejsce spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Daniłko autorką publikacji „Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci”, która została wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach oraz nagrodzona Wawrzynem Pawła Konrada i tym samym otrzymała tytuł Książki Roku 2020 w kategorii Publikacje wydane przez biblioteki województwa lubelskiego. Książka Roku to konkurs organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Publikacja ta została poświęcona mało znanym faktom z historii okolic Gołębia, Borowiny i nieistniejącego już Bonowa oraz istnieniu lotniska należącego do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1 w Dęblinie oraz tragediom, które miały miejsce 2 września 1939 roku, w wyniku, których zginęło 13 niewinnych osób w Gołębiu i 7 osób w Borowej. W publikacji zawiera wiele unikatowych zdjęć dotyczących lotniska, plany i dokumenty. Całość liczy 224 strony.

10 maja pracownicy biblioteki otrzymali życzenia od władz samorządowych Miasta Dęblina z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. MBP w Dęblinie odwiedziła Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, składając wszystkim pracownikom najserdeczniejsze życzenia, za które serdecznie dziękujemy.

Autor: Miejska Biblioteka w Dęblinie



Link do artykułu na stronie MBP w Dęblinie:

http://www.deblin.naszabiblioteka.com/n,tydzien-bibliotek-2022

 

Miasto Dęblin Pozytywnie

Powrót