r. Imieniny:
logo

OBCHODY DNIA KOLEJARZA - DĘBLIN

28.11.2022
Obchody Dnia Kolejarza - Dęblin W dniu 25 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Kolejarza i Pracowników Kolei. Data nawiązuje do wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest patronką kolejarzy.

W Dęblinie uroczyste obchody święta kolejarzy odbyły się 27 listopada w niedziele. W tym dniu odbyła się uroczysta msza święta w Parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie. Była koncelebrowana przez proboszcza dęblińskiej parafii księdza Andrzeja Kanię i  ks. Eugeniusza Zarębińskiego, krajowego duszpasterza kolejarzy. We mszy świętej wzięli udział przedstawiciele władz kolei wraz z pocztami sztandarowymi z Dęblina, Warszawy, Lublina, Kielc czy Skarżyska Kamiennej. Nie zabrakło, również przedstawicieli władz samorządowych Miasta Dęblin oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Dęblina.

Poświęcenie kapliczki przy dworcu PKP.

Po zakończeniu mszy świętej, przed kościołem na „Wiślanej” uformowała się kolumna piesza, która przeszła na ulicę Dworcową w Dęblinie. To tam właśnie została przeniesiona, odnowiona kapliczka dęblińskich kolejarzy, która niegdyś znajdowała się przy parowozowni na ul. Towarowej w Dęblinie. Odnowiona tabliczka to mały ołtarzyk, z przodu za szybą widnieje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zaś w jej tylnej części widnieje obraz Św. Katarzyny.

Na miejscu modlitwę poprowadził duszpasterz kolejarzy ks. Zarębiński oraz poświęcił kapliczkę.
O zabranie głosu została poproszona, również burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, która
w swoich słowach podkreśliła  długoletnią tradycję  i znaczenie kolejarzy w Dęblinie.  

- To wyjątkowy dzień, w którym odtwarzamy tradycje dęblińskich kolejarzy. Pamiętamy, że w Dęblinie pracowało ich 3,5 tysiąca. Bardzo cieszę się, że dzisiaj mogliśmy pokazać siłę kolejarzy. Ile razy będziemy przechodzić ulicą Dworcową, to będziemy pamiętać o pięknej historii tej kapliczki – mówiła burmistrz miasta Beata Siedlecka.

Całe wydarzenie odbyło się w akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Ryk, pod batutą kapelmistrza Jarosława Mielko.

Tekst i zdjęcia: Miasto Dęblin / Inspektor ds. promocji Miasta Dęblin Kamil Krypski

Miasto Dęblin Pozytywnie 

Powrót