r. Imieniny:
logo

MUZEALNE WIECZORY FILMOWE

13.02.2019
MUZEALNE WIECZORY FILMOWE 26.02.2019 r. godz. 17.00 MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLIN ul. Lotników Polskich 1

MUZEALNE WIECZORY FILMOWE

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu Muzealne wieczory filmowe.

26 lutego 2019 r o godzinie 17.00 naszym gościem będzie scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych Zdzisław Cozac.

Podczas spotkania nastąpi pokaz ostatniego filmu Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski”, który nosi tytuł „Droga do królestwa”. Film ten zrealizowany został w ramach przedsięwzięć poświęconych 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentuje drogę podboju przez Mieszka I ziem, które stały się fundamentem Polski.

DROGA DO KRÓLESTWA (52 min.)

Scenariusz i reżyseria: Zdzisław Cozac

Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Andrzej Buko, prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk

„Droga do królestwa“ ukazuje podbój przez Mieszka I ziem, które stały się fundamentem Polski. Jaki obszar zdołał opanować Mieszko I w czasie swoich rządów? Znaną z podręczników szkolnych mapę jego państwa wydedukowano z niejasnego opisu granic, zawartego w dokumencie zwanym „Dagome iudex“. Mapa ta, przypominająca w zarysach terytorium dzisiejszej Polski, może jednak budzić wiele zastrzeżeń. Film jest próbą weryfikacji popularnej mapy państwa Mieszka I poprzez poszukiwanie archeologicznych śladów pierwszych Piastów w różnych regionach naszego kraju: od Bałtyku po Tatry. Ślady te to pozostałości po drewniano-ziemnych fortyfikacjach, zbudowanych w konstrukcji hakowej w II połowie X wieku. Autorzy filmu pokazują miejsca, gdzie takie ślady stwierdzono, i takie, w których przypuszczalnie powinny być, jednak dotąd jeszcze ich nie odkryto.

W trakcie tego „archeologicznego śledztwa“ pojawiają się odpowiedzi na pytania: na jakich terenach Mieszkowi mogło szczególnie zależeć? Skąd czerpał środki na uzbrojenie swej drużyny i budowę potężnych grodów? Kiedy wywalczył dostęp do Bałtyku? Dlaczego zajmując tereny dzisiejszego Śląska i Małopolski nie napotkał tam grodów zbudowanych przez Czechów? Czy na pewno podbił Grody Czerwieńskie? Jakie znaczenie dla Mieszka I miało zdobycie Krakowa i dlaczego właśnie tam zakończył swoją grę o grody?

Zdzisław Cozac – scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych.

W koprodukcji z TVP realizuje autorski projekt pt. „TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI“. W serii tej powstały filmy: „Wyspa władców“ (2012), „Miasto zatopionych bogów“ (2013), „Ukryte gniazdo dynastii“ (2014), „Krzyż i korona“ (2016) oraz „Droga do królestwa“ (2018).

Za filmy tej serii uzyskał ponad 20 nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, w tym Filmowego Ziemowita dla najlepszego filmowego projektu edukacyjnego oraz nagrodę Arkeolan Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych w Irunie – Hiszpania. Zdobywca tytułu Popularyzator Nauki 2016 w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Agencji Prasowej.

zwiastun filmu- Youtube <https://www.youtube.com/watch?v=gJZLp3xm83k>

Inni o autorze

Zdzisław Cozac przedstawia problemy początków Polski w atrakcyjnej, artystycznej formie, a jednocześnie odpowiedzialnie naukowo.

[prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk, historyk – mediewista]

Archeologii polskiej trudno przebić się na czołówki gazet, programów telewizyjnych czy radiowych. Polskim objawieniem ostatnich lat w tej dziedzinie jest Zdzisław Cozac, twórca i producent w jednej osobie, którego popularnonaukowe filmy robione są według najlepszych światowych standardów.

[Joanna Orłowska-Stanisławska, autorka artykułów w „National Geographic“, „Focusie“, „Archeologii Żywej“]

Zdzisław Cozac to wielki mistrz historycznych dokumentów. Każdym z nich przypomina czym kiedyś zachwycaliśmy się i czego zazdrościliśmy kanałom Discovery czy National Geographic. Tyle, że Cozac opowiada o naszej historii! Bardzo wielkie polecenie!

[Wojciech Krzyżaniak, recenzent telewizyjny]

Inspiracją w pracy były też dla mnie świetne filmy Zdzisława Cozaca o początkach państwa polskiego – od „Wyspy władców i „Miasta zatopionych bogów“ przez „Ukryte gniazdo dynastii“ aż do najnowszego…

[Elżbieta Cherezińska, autorka bestsellerowych powieści historycznych ]

Zdzisławowi Cozacowi udało się wypracować własny, oryginalny styl filmowego opowiadania o historii sprzed tysiąca lat, o początkach Polski. Tymi filmami zachwyca widzów.

[Paweł Woldan, scenarzysta i reżyser, członek jury festiwali filmowych]

MUZEALNE WIECZORY FILMOWE

Zapraszamy- wstęp wolny!

Powrót