r. Imieniny:
logo

ŚWIĘTO PUŁKOWE – 15. PUŁKU PIECHOTY „WILKÓW”

04.09.2019
ŚWIĘTO PUŁKOWE – 15. PUŁKU PIECHOTY „WILKÓW” W dniu 1 września odbyło się Święto Pułkowe 15. Pułku Piechoty „Wilków”, który w okresie międzywojennym stacjonował w Dęblinie i zapisał swoją wspaniałą kartę w Wojnie Polsko – Bolszewickiej 1919 – 1921.

W święcie udział wzięły władze samorządowe na czele z gospodarzem miasta - Beatą Siedlecką, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, przedstawiciele środowisk wojskowych, poczty sztandarowe instytucji państwowych, rodziny żołnierzy 15 Pułku Piechoty „Wilków”, kombatanci, organizacje społeczne oraz mieszkańcy Dęblina.
 
Głos podczas uroczystości zabrała Burmistrz Miasta Dęblin, przypominając historię Pułku.
 
„… Z kart historii możemy dowiedzieć się, że w grudniu 1918 roku w Bochni został po-wołany do życia 16-sty Pułk Piechoty, a następnie w styczniu 1919 roku przemianowany na 15-sty Pułk Piechoty. Początkowo pułk zaangażowany był w walki na froncie ukraińskim, a w lipcu 1919 roku został przeniesiony na front rosyjski. 5 września 1920 roku pod Stefankowicami został otoczony przez rosyjską konnice. Doszło do starcia wręcz, nieprzyjaciel został odparty.Za działalność i odwagę 15-sty Pułk Piechoty otrzymał zaszczytną nazwę „Wilków”, a na pamiątkę bitwy dzień ten stał się świętem pułkowym.
 
W grudniu 1920 roku Naczelny Wódz Marszałek Piłsudski udekorował sztandar pułku orderem Virtuti Militari. A od przełomu 1921 roku a 22 miejscem stacjonowania pułku stała się Dęblińska Twierdza.
To dzięki niezłomnej postawie, walce i oddaniu żołnierzy, dzisiaj możemy cieszyć się wolną i niepodległą Ojczyzną. Choć od tych czasów minęło ponad 100 lat to pamięć o trudzie żołnierzy, którzy nie szczędzili swojej krwi i życia za Polskę jest wciąż żywa. To dzięki takim jak Oni kolejne pokolenia, w tym nasze mogą nazywać się Polakami…”
 
Następnie podporucznik Leszek Mućka odczytał apel poległych.
 
Zgromadzeni goście składali wiązanki oraz zapalali znicze pod pomnikiem 15 Pułku Piechoty „Wilków” oddając hołd poległym żołnierzom. Wyniosłość Święta Pułkowego podkreśliła uroczysta salwa honorowa oraz oprawa muzyczna Orkiestry Wojskowej z Dęblina.  
 
Dalsze części uroczystości to wizyty na cmentarzach Balonna i parafialnym, gdzie uczestnicy oddali hołd poległym tam żołnierzom zapalając znicze i składając wieńce na pomnikach pamięci narodowej.
 
Obchody święta 15. Pułku Piechoty „Wilków” zakończyły się mszą świętą w intencji żołnierzy Pułku
w kościele p.w. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie. Msza odprawiona została pod przewodnictwem ks. proboszcza  Zbigniewa Daniluka. Cała ceremonia kościelna odbyła się w oprawie Orkiestry Wojskowej z Dęblina.
 
Po zakończonych uroczystościach w dolnej sali kościoła goście mogli skosztować grochówki, która została przygotowana przez kucharzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
 
Zapraszamy do obejrzenia foto galerii.
Powrót