r. Imieniny:
logo

NARODOWE CZYTANIE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W DĘBLINIE

10.09.2019
NARODOWE CZYTANIE W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W DĘBLINIE Już po raz ósmy uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie wzięli udział w akcji Narodowego Czytania prowadzonej pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser –Dudy.

W piątek- 6 września 2019 roku - od drugiej godziny lekcyjnej uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 5 oraz wszystkich klas Liceum Ogólnokształcącego przez 10 minut każdej lekcji czytali wybrane przez siebie fragmenty utworów epickich.
 
W pracowniach języka polskiego przygotowano okolicznościowe gazetki, a starsi uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć prezentację multimedialną, prezentującą sylwetki twórców
i zarys problematyki tegorocznych lektur.
 
W 2019 roku para prezydencka zaproponowała osiem tekstów: „Dobra pani” E. Orzeszkowej, „Katarynka” B. Prusa,  „Sachem” H. Sienkiewicza, „Dym” M. Konopnickiej, „Orka” W. S. Reymonta, „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy”  H. Rzewuskiego, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego oraz utwór z cyklu opowiadań B. Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”.
 
Wspólnym mianownikiem wspomnianych tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Nowele uczą nas, że  w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć  akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów oraz wartości.
 
Do tegorocznej edycji przyłączyły się  biblioteki szkolne SP nr 5 i LO, w których  znalazły się informacje nie tylko o samej akcji, ale też okolicznościowe wystawki.  Przybliżyły one uczniom wiadomości o autorach nowel i opowiadań pokazujących, jak zmieniały się losy Polaków i ich problemy.  
 
W sobotę – 7 września 2019 roku – uczennice klasy humanistycznej: Emilia Ciucias,  Aleksandra Jaraszek i Dominika Kurzyp wzięły udział w akcji Narodowego Czytania zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dęblinie. Uczennice odczytały  fragment utworu Elizy Orzeszkowej „Dobra pani”. Narratorka wprowadziła słuchaczy zgromadzonych przed Ratuszem w scenerię rozmowy tocznej przez bohaterkę –panią Ewelinę- ze służącą – panną Czernicką. Licealistki- podobnie jak większość uczestników tegorocznego czytania – strojem starały się oddać realia przedstawionych w literaturze czasów.
 
Utwory czytane w tym roku – w większości krótkie, realistyczne- może łatwiej trafiają do szerszego odbiorcy. Na prozę codziennego życia szukajmy odskoczni w  literaturze.
 
Anna Iwanek i Zofia Mongard
 
Powrót