r. Imieniny:
logo

EUROPEJSKI DNI DZIEDZICTWA 2019

19.09.2019
EUROPEJSKI DNI DZIEDZICTWA 2019 W dniu 14 września na terenach nadwiślańskich przy Miejskim Domu Kultury w Dęblinie odbyły się już po raz trzeci Europejskie Dni Dziedzictwa.

Zaślubiny z Wisłą rozpoczęły się o godz. 17:00. Składając hołd pamięci tych, którzy w przeszłości dla Polski na rzekach i morzu walczyli i ginęli, zręby naszej gospodarki rzecznej i morskiej budowali. Uroczyście ślubuję: „Stać zawsze na straży polskich rzek i morza, wartości pracy polskiej na rzekach i na morzu, nieustannie i wytrwale pomnażać, czynem ofiarnym Polsce oraz rzekom i morzu w każdej służyć potrzebie”. Słowami roty przysięgę na ligowy sztandar składali uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego z Dęblina w asyście dzieci i młodzieży z zespołów tanecznych Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie. Następnie w wodach Królowej Polskich Rzek zamoczono ligowe bandery oraz flagę Dęblina. Miasto Dęblin reprezentowała Burmistrz Beata Siedlecka. Ze strony Ligi Morskiej w ceremonii wzięli udział: Wiceprezes Zarządu Głównego LMiR kmdr Marek Padjas, Prezes oddziału LMiR w Wyszkowie- Elżbieta Kasińska, Prezes oddziału LMiR w Kołobrzegu Antoni Szarmach, Edward Szpoczka- Prezesa LMiR okręgu Bielsko-Bialskiego oraz przedstawiciela lokalnej LMiR Krzysztof Karbowski.
 
Ten symboliczny akt nawiązywał do historycznych zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku w Pucku i 1945 roku w Kołobrzegu. Trzecie ślubowanie Wiśle w Dęblinie było kulminacyjnym punktem programu Europejskich Dni Dziedzictwa.
 
Podczas uroczystości pojawili się również goście honorowi: Joanna Mucha i Adam Kałaska.
 
Podczas wydarzenia najmłodsi mogli odbyć warsztaty edukacyjne, które prowadzili pracownicy Muzeum Sił Powietrznych oraz Miejskiego Domu Kultury. W sali Domu Kultury specjalny program artystyczny zaprezentowali uczestnicy warsztatów teatralnych i wokalnych. Na scenie wystąpiła także pracownica MSP - Ewelina Pisarska Kalbarczyk
 
Organizacja wydarzenia możliwa była dzięki osobistemu zaangażowaniu dyrektor Miejskiego Domu Kultury Moniki Bąkała oraz dyrektora Muzeum Sił Powietrznych Pawła Pawłowskiego wraz z pracownikami placówek. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Burmistrza Miasta Dęblin Beaty Siedleckiej.
 
Współorganizatorzy:
Liga Morska i Rzeczna
Stowarzyszenie Przystań - Wisła – Dęblin
Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie
 
Zapraszamy do obejrzenia foto galerii.
Powrót