r. Imieniny:
logo

40 – LECIE TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DĘBLINA

19.09.2019
40 – LECIE TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DĘBLINA Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego, służą także zachowaniu języka narodowego i lokalnych obyczajów.

Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego, służą także zachowaniu języka narodowego i lokalnych obyczajów.
 
Takie cele postawiło sobie w 1978 roku Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, działając nieprzerwanie przez 40 lat na rzecz lokalnej społeczności m.in. poprzez projekty edukacyjne, kulturalne czy turystyczne, ale też współpracując z samorządami w rozwoju i promocji miasta Dęblin i regionu. Jubileusz 40-lecia, który miał miejsce w Muzeum Sił Powietrznych 14 września 2019r, był doskonałą okazją do prezentacji dokonań stowarzyszenia oraz uhonorowania najaktywniejszych jego członków i przyznania wyróżnień przyjaciołom oraz instytucjom, jakie od lat wspierają TPD.
 
W jubileuszowej gali wzięli udział przedstawiciele samorządu lokalnego, instytucji kultury i oświaty, ale i jedna z najstarszych organizacji społecznych- Liga Morska i Rzeczna, która funkcjonuje już od 101 lat. Listy gratulacyjne i podziękowania wręczyli m.in: Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka wraz z Radą Miasta, Zarząd Województwa Lubelskiego, Zarząd Powiatu Ryckiego, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski, płk nawig. dr Andrzej Marciniuk z Lotniczej Akademii Wojskowej.
 
Uroczystość prowadziła Prezes pani Grażyna Szczepańska, która przybliżyła zgromadzonym osiągnięcia stowarzyszenia oraz dokonania swoich poprzedników. Towarzystwo powstało z inicjatywy środowisk wojskowych – ówczesnego Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, gen. bryg. Józefa Kowalskiego (Prezes w latach 1978-1992). W gronie założycieli znaleźli się przede wszystkim żołnierze Sił Powietrznych. Prezesami TPD byli ponadto: w 1992 Franciszek Deja, 1999-2005 Andrzej Przedpełski, 2005-2010 Zbigniew Aleksiejczuk, w latach 2010-2018 Jerzy Trzaskowski, a od 2019 roku pani Grażyna Szczepańska.
 
Do najważniejszych osiągnięć Stowarzyszenia należy m.in utworzenie wystawy w Bramie Lubelskiej (Twierdza Dęblin) na terenie 1. dęblińskiego batalionu drogowo-mostowego, jak również wydawnictwa regionalne i organizacja wydarzeń kulturalnych (koncerty organowe).
 
Zapraszamy do obejrzenia foto galerii.
Powrót