r. Imieniny:
logo

II OGÓLNOPOLSKI MITYNG MODELARSKI W DĘBLINIE

25.10.2019
II OGÓLNOPOLSKI MITYNG MODELARSKI W DĘBLINIE 9-10 listopada 2019 r. po raz drugi zapraszamy modelarzy i miłośników plastikowych modeli redukcyjnych na Ogólnopolski Miting Modelarski do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Wydarzenie ma charakter konkursu-wystawy. Jest imprezą otwartą i mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni oraz zrzeszeni z terenu całej Polski. Naszym zamierzeniem jest nagrodzenie i prezentacja plastikowych modeli redukcyjnych, integracja środowiska pasjonatów lotnictwa oraz promocja modelarstwa jako hobby łączącego pokolenia. Wydarzenie jest również okazją do promocji tradycji Sił Powietrznych i dziejów polskiego lotnictwa w jubileuszowym roku Stulecia Polsko - Amerykańskiej Współpracy Lotniczej. Zawodnicy będą startować w trzech grupach wiekowych: młodzik, junior i senior, oraz w ok. 30 klasach startowych.
 
Dla uczestników przewidziane są nie tylko nagrody, ale i dodatkowe atrakcje: m.in. zwiedzanie wystaw w Muzeum z przewodnikami, zwiedzanie słynnej Szkoły Orląt, wystawy klubowe, warsztaty modelarskie i giełda. Wspólnie z modelarzami planujemy zaprezentować wybrane statki powietrzne na wystawie stałej w Muzeum Sił Powietrznych 4 grudnia 2019 roku.
 
Wśród atrakcji dla uczestników: możliwość zwiedzania obiektów na co dzień niedostępnych, m.in. cytadeli dęblińskiej twierdzy, domku pilota na lotnisku wojskowym w Dęblinie, samolotów stacjonujących w 41. bazie, w tym najnowszego samolotu szkoleniowego: M-346 Master „Bielik”. Wystawa i konkurs odbędą się w hangarze Muzeum wśród samolotów i zabytkowych silników. Zobaczysz m.in. silniki lotnicze - od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu MiG-21, MiG-29 czy Su – 7, oraz odrestaurowane samoloty: AN-2 , JAK-18, PZL 130 Orlik. Na wystawie głównej czeka ponad 70 statków powietrznych, przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda, cała rodzina produkowanych w Polsce licencyjnych myśliwców Lim i śmigłowców Mi-2.
 
Ogólnopolski Mityng Modelarski odbywa się w Dęblinie po raz drugi. W roku 2018, podczas pierwszej edycji konkursu, 56 modelarzy zaprezentowało 259 redukcyjnych modeli konkursowych oraz 215 pozakonkursowych. Przez dwa dni Mityngu gościliśmy ponad 200 widzów, którzy z uwagą i nieukrywanym zachwytem oglądali modele samolotów, śmigłowców, okrętów, samochodów i motocykli. Ponad 200 modeli prezentowaliśmy na ekspozycji czasowej pt. „100 modeli na 100-lecie polskiego lotnictwa”. (zobacz relację: https://muzeumsp.pl/wydarzenia/najlepsze-modele-nagrodzone/)
 
Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Redakcja Magazynu Super Model oraz Kagero Publishing.
 
Partnerzy: Scale Modeling, Lotnicza Akademia Wojskowa, 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, 1. Batalion Drogowo-Mostowy
 
Miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1
 
Zgłaszanie uczestnictwa:
Modele można zgłaszać elektronicznie do dnia 06.11.2019 do godziny 23:59 poprzez specjalnie przygotowany formularz na stronie konkursu w Systemie Obsługi Wydarzeń Modelarskich Scale Modeling (kliknij aby przejść do strony) <https://scale-modeling.com/pl-PL> – zakładka „Zawodnicy”. W tym celu należy zalogować się na swoje konto festiwalowe.
 
PROGRAM
 
SOBOTA 09.11.2019
9:00 – 12:00 przyjmowanie modeli.
12:30 oficjalne otwarcie zawodów.
13:30 do zamknięcia muzeum o godz. 17.00 – zwiedzanie wystaw oraz udział zawodników w wycieczce autokarowej z przewodnikiem po terenie Garnizonu Dęblin (41 Baza Lotnictwa Szkolnego, hangar Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, Zespół Pałacowo-Parkowy).
15:00 ocena i sędziowanie modeli.
16:00 zwrot formularzy zgłoszeniowych przez fundatorów nagród specjalnych.
17:00 zamknięcie terenu wystawy modelarskiej.
 
NIEDZIELA 10.11.2019
9:30 – 13:30 zwiedzanie wystaw muzealnych – udział zawodników w wycieczce autokarowej z przewodnikiem po terenie Twierdzy Dęblin.
14:00 rozdanie nagród oraz uroczyste zamknięcie zawodów.
15.00 odbiór modeli.
 
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Wystawy klubowe
Warsztaty modelarskie
Giełda modelarska
Wwiedzanie Muzeum Sił powietrznych w Dęblinie, zwiedzanie Lotniczej Akademii Wojskowej, wizyta w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego – zwiedzanie centrum symulatorowego i domku pilota, zwiedzanie bazy Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego – wystawa statków powietrznych, ognisko integracyjne.
 
 
Powrót