r. Imieniny:
logo

ZSZ NR 2 W PORTUGALII

08.05.2017
ZSZ nr 2 w  Portugalii Mija tydzień od przyjazdu młodzieży z dęblińskiego ZSZ nr 2 do Barcelos na północy Portugalii. Dla wielu uczniów jest to pierwsza zagraniczna eskapada i pierwsze tak bezpośrednie zetknięcie z odmienną kulturą.

Pobyt w Luzytanii to nie tylko niezwykła okazja odbycia egzotycznych praktyk zawodowych. W równej mierze jest to, zgodnie z założeniami europejskiego programu Erasmus Plus, przekraczanie granic, także tych symbolicznych, wyznaczanych przez język, tradycję i obyczaje.

Czas w kolebce wielkich odkrywców geograficznych upływa dęblinianom przyjemnie i, naturalnie, obfituje w emocje. Nasi ekonomiści, hotelarze i kucharze godnie reprezentują społeczność szkolną, zdobywając bezcenne doświadczenie u pracodawców. Nie ogranicza się ono bynajmniej wyłącznie do wykonywania standardowych, przewidywalnych zadań czy poleceń. Miejsca pracy nie sposób przecież wyabstrahować z szerszego kontekstu kulturowego. Tak oto, nasi stażyści zdołali poznać już zalety sjesty, która dla ich koleżanek i kolegów z gastronomii oznacza z kolei czas szczególnie wytężonej krzątaniny w kuchni. Wszak to wtedy Portugalczycy oblegają restauracje, kawiarnie i marisqueiras czyli lokale, gdzie serwuję się ich ulubione owoce morza.

Niezwykłej urody pejzaże, urzekające bogactwo tradycji i ponad dwutysiącletnie dziedzictwo historyczne czynią z ojczyzny Camõesa atrakcję turystyczną par excellence. Portugalia posiada rozwiniętą infrastrukturę hotelową, której funkcjonowanie poznają kształcący się w tym kierunku dęblińscy uczniowie, pracujący w usługach turystycznych w Bradze, Barcelos oraz w nadmorskich miejscowościach Apúlia i Esposende. Przyszli ekonomiści zaznajamiają się z kolei z finansowymi aspektami działalności placówek oświatowych (szkoła średnia w Barcelos) oraz instytucji pozarządowych (Assosiação Intercultural Amigos da Mobilidade). W pracy nieodmiennie towarzyszą naszym uczniom przyjazna atmosfera, profesjonalna opieka mentorów oraz ich nieustanna gotowość do pomocy i przekazywania wiedzy. Praktyki zagraniczne w wielojęzycznym i wielokulturowym środowisku pozwalają młodzieży na konfrontację zdobytej wiedzy z rzeczywistością, praktyczne zastosowanie i udoskonalenie warsztatu lingwistycznego, uczą szacunku, otwartości i tolerancji. Zdobywane umiejętności i wartości stanowią podstawowy, niezbędny wachlarz kompetencji nowoczesnego pracownika i określają konstytutywne cechy współczesnego obywatela globalnej wioski.

Czas wolny wypełniają spacery po urokliwej okolicy, wśród palm i drzew cytrusowych, emocjonująca rywalizacja sportowa, dyskoteki, ale przede wszystkim kształcące podróże. Stażyści i opiekunowie mieli okazję w ich trakcie podziwiać ujście Douro do oceanu, zwiedzać urzekającą, nostalgiczną Ribeirę, czy wreszcie, oddawać się degustacji cenionego przez znawców i smakoszy w całym świecie vinho do Porto. Równie atrakcyjna okazała się wycieczka do prastarej, pamiętającej czasy Oktawiana Augusta Bragi oraz Guimarães, pierwszej stolicy i twierdzy, miasta, będącego kolebką kultury luzytańskiej i stanowiącego w świadomości Portugalczyków swoisty mit założycielski państwa i narodu. Amatorzy bardziej ekstremalnych wrażeń mogli z kolei, pod opieką nauczyciela, zakosztować kąpieli we wzburzonych falach ryczącego Atlantyku. Nie sposób nie wspomnieć o pierwszym, integracyjnym dniu pobytu i eksploracyjnej „grze miejskiej” w Barcelos, której celem było twórcze, spontaniczne poznawanie przez uczniów zakątków miasteczka, odszukiwanie zabytków, historii i legend, zasłyszanych z ust przyjaznych, uśmiechniętych mieszkańców „koguciego grodu”. Punktem kulminacyjnym naszego dia inauguracional okazały się wieczorne zawody piłkarskie. Dęblinianie, niesieni gorącym dopingiem koleżanek, pokonali rówieśników z Rumunii i Hiszpanii.

Młodzieńczy entuzjazm, chłonne umysły i naturalna ciekawość świata sprawiają, że integracja i zatopienie się naszej młodzieży obcej kulturze przebiegają płynnie, a pobyt w Barcelos okazuje się dla bezcennym doświadczeniem zawodowym i niezapomnianą przygodą. Pierwszą, ale z pewnością nie ostatnią taką z udziałem uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie.

 

Powrót