r. Imieniny:
logo

TŁUSTY CZWARTEK W SOSW W DĘBLINIE

07.03.2019
TŁUSTY CZWARTEK W SOSW W DĘBLINIE Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze pączki wyglądały nieco inaczej niż obecnie.

Do dziś tradycja nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło. Aby tradycji stało się zadość uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami degustowali różnego rodzaju przepyszne pączki.
 
Klasa piąta na zajęciach z wychowawcą zgłębiała również wiedzę na temat ludowych tradycji i obrzędów związanych z nadejściem wiosny oraz zwyczajami wielkopostnymi. Niestety bogate zwyczaje znikły w mroku dziejów wraz z kulturą ludową, dlatego warto o nich przypominać i obchodzić chociaż niektóre z nich.
 
Z dużym zainteresowaniem uczniowie odczytywali i interpretowali przysłowia oto niektóre z nich: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek a Bartkowa uwierzyła smacznych pączków nasmażyła”, „Tłusty czwartek pączkami fetuje a od Popielca ścisły post szykuje”, "Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania - ścisły post się kłania" 
 
Dorota Kurzyp
 
 
Powrót