r. Imieniny:
logo

ARTYKUŁ Z LO W DĘBLINIE: MÓWIĘ I PISZĘ PO POLSKU

12.04.2019
 ARTYKUŁ Z LO W DĘBLINIE: MÓWIĘ I PISZĘ PO POLSKU Kolejny już raz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie mierzyli się z zawiłościami języka ojczystego, najpierw na etapie szkolnym, a 4 kwietnia 2019 roku w Krasnymstawie, gdzie odbył się finał VII Wojewódzkiego Konkursu Poprawności Językowej.

Przygotowane przez pracowników naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dyktando i test ortograficzno- językowy wymagały od uczestniczek reprezentujących szkołę-Zuzanny Chochowskiej z klasy 3cd oraz Mariki Gutkowskiej- z klasy 2ab- nie tylko bardzo dobrej znajomości zasad pisowni, interpunkcji i gramatyki, ale też związków frazeologicznych oraz rzadko używanych słów. Niewielu  uczestnikom zmagań udało się na przykład poprawnie utworzyć przymiotniki od nazw takich miejscowości jak: Babimost, Jastarnia czy Szczytno. Finałowe dyktando Jak to mrzeżynianka z Mazowszanką w salonie fryzjersko-kosmetycznym próbowała sobie pogaworzyć dla wielu okazało się niezwykle trudne.

Z pułapkami języka polskiego bardzo dobrze poradziła sobie Zuzanna Chochowska, która uplasowała się na II miejscu w województwie lubelskim wśród 41 uczestników  VII Wojewódzkiego Konkursu Poprawności Językowej „Mówię i piszę po polsku”. Jest ona podopieczną polonistki Beaty Olender.

Widać, że uczestnictwo w kolejnych edycjach konkursu przynosi wspaniałe rezultaty. Prawdziwi humaniści, oczytani młodzi ludzie poszerzający swe horyzonty, wykazują się podczas tych zmagań szeroką wiedzą i umiejętnościami. To satysfakcja nie tylko dla nich, ale także dla nauczycieli języka polskiego, którzy przygotowywali uczniów: Beaty Olender, Anny Iwanek  i Moniki Busz.   

 

Link: http://www.lo.deblin.pl/zso-deblin/aktualnosci-zso/761-mowie-i-pisze-po-polsku

Powrót