r. Imieniny:
logo

MOBILNY UCZEŃ - DOBRY PRACOWNIK

23.05.2019
Mobilny uczeń - dobry pracownik Minął pierwszy tydzień praktyk zawodowych, które przez 45 uczniów klas drugich i trzecich ZSZ nr 2 w Dęblinie realizowane są w Portugalii.

Odbywają się one dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. W trakcie czterotygodniowego pobytu uczniowie poznają techniki pracy w zawodach, w których zdobywają kwalifikacje. W ubiegłym tygodniu zapoznali się z zasadami i organizacją pracy. Okazało się także, że podstawowe czynności związane z ich zawodami nie sprawiają im trudności.
 
A oto, co mówią uczniowie o praktykach:
 
Julia Michalak i Magdalena Kłosiewicz klasa 3TH, technik hotelarstwa
 
„Swoje praktyki odbywamy w Apulia Praia Hotel. Już po pierwszym tygodniu możemy śmiało stwierdzić, że to bardzo pożytecznie spędzany czas. Do naszych obowiązków należy między innymi przygotowanie sali restauracyjnej do lunchu oraz podanie posiłku. Ponadto sprzątamy i odświeżamy pokoje na przyjęcie kolejnych gości, obsługujemy urządzenia biurowe znajdujące się w recepcji oraz obserwujemy procedury związane z zameldowaniem i wymeldowaniem gości. Uczymy się także gospodarowania czasem oraz pracy w zespole”.
 
Zuzanna Świderska i Małgorzata Bogusz, klasa 3TEO, technik organizacji reklamy
 
„W ciągu pierwszego tygodnia nabyłyśmy najważniejsze umiejętności przydatne przy pracy z reklamą. Nauczyłyśmy się wygrzewać grafiki na odzieży oraz przygotowywać samoprzylepne naklejki reklamowe. Opanowałyśmy także obsługę bigownicy, laminatora oraz innych urządzeń używanych w miejscu praktyki. Poprawiłyśmy również nasze umiejętności obsługi programu Corel, projektując loga i etykiety na prezenty”.
 
Weronika Wawer i Krystian Janiszek, klasa 3 TG, technik żywienia i usług gastronomicznych
 
„Przebywanie w portugalskiej kuchni jest dla nas czystą przyjemnością, bo mamy styczność z potrawami, jakich nie dostaniemy w Polsce. Nasz zakres obowiązków jest bardzo szeroki: od prostego zmywania naczyń i przygotowywania surowców, skończywszy na samodzielnym ugotowaniu potrawy, zaaranżowaniu talerza i wydaniu go. Wielkim plusem jest przyjaźnie nastawiony personel chcący, abyśmy wynieśli z tych praktyk jak najwięcej. Dokładnie tłumaczą nam zadania, które mamy wykonać i dopuszczają nas do wszystkich stanowisk występujących w restauracji. Z każdym kolejnym dniem coraz bardziej zaprzyjaźniamy się z miejscem naszych praktyk i na pewno pozytywnie je zapamiętamy”.
 
Lidia Sępka, klasa 3TE, technik ekonomista
 
„To już moje drugie praktyki zagraniczne. Wiedziałam więc czego mogę się spodziewać i nie miałam większych obaw przed wyjazdem. W moim miejscu praktyki zajmują się przede wszystkim pracą z fakturami – ich wystawianiem, segregowaniem, oznaczaniem i weryfikowaniem poprawności. Wykonuję typowe zadania biurowe, wypełniam dokumentację firmową, dokumenty magazynowe, itp. Pracuję również w programie Excel. Mam możliwość zapoznania się z prowadzoną przez firmę dokumentacją kadrową oraz sposobem przechowywania akt osobowych. Pracując tutaj dodatkowo uczę się języka angielskiego i portugalskiego, w ten sposób poprawiam swoje umiejętności lingwistyczne”.
 
Przypomnijmy, że uczniowie odbywają praktyki zagraniczne m.in. w zakładach gastronomicznych, hotelarskich, agencjach reklamowych oraz małych i średnich przedsiębiorstwach. Towarzyszą im nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz języka angielskiego, których zadaniem jest sprawowanie opieki wychowawczej i merytorycznej nad stażem. Partnerem w projekcie jest portugalska organizacja Mobility Friends, która zapewnia właściwie dobrane do realizacji projektu zakłady odbywania praktyk, zakwaterowanie i wyżywienie oraz realizację programu kulturoznawczego, o którym wkrótce poinformujemy.
 
Anna Wąsik
 
 
 

Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”

 
 
 
Powrót