r. Imieniny:
logo

SPOTKANIE AUTORSKIE Z TADEUSZEM OPIEKĄ

01.09.2020
fragment plakatu promującego wydarzenie: Spotkanie autorskie z Tadeuszem Opieką Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tadeuszem Opieką oraz promocję najnowszej publikacji KONSPIRACJA I RUCH OPORU NA LOTNISKU W DĘBLINIE 1939-1944. Środa 2 września 2020 r o godzinie 17.00 Miejsce- Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1 Podczas spotkania, fragmenty książki odczyta prof. dr hab Stanisław Górka, urodzony w Dęblinie, Dziekan Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

230 stron tekstu opatrzonego ilustracjami ze zbiorów dęblińskiego muzeum oraz archiwów prywatnych prezentuje dzieje lotniska, żołnierzy i pracowników, w tym życie codzienne, od momentu wybuchu wojny, poprzez tworzenie się środowisk konspiracyjnych, po wkroczenie wojsk Armii Czerwonej i żołnierzy 1 Dywizji Kościuszkowskiej. Autor przytoczył także kilka faktów, jakie miały miejsce przed samym wybuchem wojny oraz związanych z odrodzeniem Szkoły Orląt po 1945 roku. Publikacja powstawała przede wszystkim podczas wywiadów ze świadkami historii, na podstawie osobistych relacji i przekazów rodzinnych, jakie autor prowadził w mieszkańcami Dęblina.
 
Warto mieć nadzieję, że to, co napisałem w tej książce, kogoś zainteresuje. Obiecuję, że ci, którzy sięgną po niniejsze opracowanie poznają niektóre ważne wydarzenia, jakie rozegrały się na lotnisku w Dęblinie w latach hitlerowskiej okupacji – pisze autor.
 
Publikacja wydana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Data premiery nawiązuje do 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i pierwszego bombardowania Dęblina w 1939 roku.
 
plakat promujący wydarzenie: spotkanie autorskie z Tadeuszem Opieką
Powrót