r. Imieniny:
logo

NARODOWE CZYTANIE 2020

08.09.2020
grupa ludzi W sobotę, 5 września o godzinie 09:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dęblinie odbyło się Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Przed główną siedzibą biblioteki, przy ul. Okólnej 19, zebrali się wszyscy aktywnie uczestniczący w czytaniu, jak również słuchacze.

miejscowości w całej Polsce, w których odbywa się Narodowe Czytanie. To już 9 edycja zainicjowanej przez Prezydenta RP akcji Narodowego Czytania, która ma popularyzować czytelnictwo i pokazywać bogactwo polszczyzny poprzez wielkie dzieła narodowej kultury, będące ważnym elementem naszej polskiej tożsamości.

Tegoroczne Narodowe Czytanie w Dęblinie miało również międzynarodowy charakter, albowiem nasza placówka kooperowała (za obopólnym patronatem)
z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników (MSAADP) Virtualia ART z siedzibą w Belgii. Prezes stowarzyszenia, Pani Yvette Popławska wraz z polską pisarką i poetką, Ewą Rzepecką, odczytały fragment dzieła Juliusza Słowackiego. Integracja oraz współpraca biblioteki z Zagranicą, Virtualia ART oraz Panią Yvette ma na celu promowanie i upowszechnianie czytelnictwa i polskiej literatury wśród Polonii.

 

Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Tegoroczne wydarzenie rozpoczął skecz pt. „Covid i Balladyna” przygotowany i zaprezentowany przez zespół pracowników biblioteki.

Zaraz po kabaretowym klimacie, uczestnicy spotkania mogli zaprezentować własne interpretacje czytanych kolejno fragmentów dramatu.

Swoją obecnością zaszczycili spotkanie również czytający: Pani Beata Siedlecka – Burmistrz Miasta Dęblin oraz Pani Monika Kośmińska - Wicestarosta Powiatu Ryckiego. Gościliśmy przedstawicieli UM, instytucji oświatowych, kulturalnych, a także dyrektorów i uczniów dęblińskich szkół, jak również delegację z Muzeum Sił Powietrznych i uczelni LAW.

Całości towarzyszył słodko-owocowy poczęstunek, a także oprawa muzyczna, o którą zadbała Luiza Borkowska-Ziółkowska.

W trakcie spotkania była możliwość stemplowania własnych egzemplarzy Balladyny okolicznościową pieczęcią. a także zakupu książki pt. "Kościoły, kaplice, kapliczki i krzyże w Dęblinie: znaki wiary i pamięci" pod redakcją Pani Grażyny Szczepańskiej, wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, przy finansowej pomocy UM w Dęblinie.

Dziękujemy Pani Monice Żmudzie - Dyrektor Miejskiego Domu Kultury oraz pracownikom za współpracę.

 

Autor tekstu: Milena Kłos-Jędrys, Luiza Borkowska-Ziółkowska

Zdjęcia C. Pyrka PC59

Powrót