r. Imieniny:
logo

PORZĄDKI NA CMENTARZU WOJENNY – BALONNA

18.11.2020
Podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej grabiący liście na Cmentarzu Wojenny przy ul. Balonnej. Przed tegorocznym Świętem Zmarłych i w przygotowaniu do Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości na Cmentarzu Wojennym przy ul. Balonnej oraz w jego otoczeniu odbyły się prace porządkowe i remontowe.

W dniach 29 i 30 października żołnierze z 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo – Mostowego włączyli się w poprawę stanu nawierzchni drogi dojazdowej do cmentarza. Pierwszym etapem było przywiezienie materiału do wyrównania, który następnie został równomiernie rozsypany i utwardzony. Do prac został użyty specjalistyczny sprzęt ciężki. Prace były możliwe dzięki przychylności Dowódcy 1. BDM ppłk Jacka Zaniewskiego.

Również w tych dniach pracownicy Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Dęblin podjęli się odmalowania betonowych elementów bramy wjazdowej. Po usunięciu starej farby oraz mchu, nanieśli dwie warstwy białej farby elewacyjnej.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, z inicjatywy Dowódców: 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego - gen. bryg. pil. Wojciecha Pikuły i 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego - płk pil. Artura Borkowskiego, na kwaterach poległych ustawiono chryzantemy i zapalono znicze, zaś podchorążowie skupieni w Duszpasterstwie Akademickim „Ikar” z ks. ppor. Markiem Pruszkowskim na czele uporządkowali groby oraz zgrabili liście, co dopełniło wizualnie efekt przeprowadzanych porządków.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za poświęcony czas i wykonaną pracę, która spowodowała, że to szczególne dla Dęblina miejsce pamięci narodowej, coraz częściej odwiedzane przez mieszkańców i turystów, wygląda dziś schludnie i godnie.

Tekst: Kamil Krypski

Foto: LAW, UM Dęblin

Powrót