r. Imieniny:
logo

BURMISTRZ BEATA SIEDLECKA Z WIZYTĄ W DROHOBYCZU

07.11.2016
Burmistrz Beata Siedlecka z wizytą w Drohobyczu 
W dniach 29-30 października 2016 r. Burmistrz miasta Dęblin Beata Siedlecka razem z mężem oraz Doradcą Dariuszem Cenklem złożyli wizytę w Drohobyczu na Ukrainie. Była to pierwsza wizyta delegacji Dęblina od 2006 roku a celem wyjazdu było odnowienie kontaktów z partnerskim miastem oraz przekazanie pomocy charytatywnej dla Polaków w Drohobyczu. Przekazane wsparcie w kwocie 2.518,89 zł pochodziły ze zbiórki przeprowadzonej na terenie Dęblina w 2016r.

Pomoc żywnościowo – rzeczowa w postaci paczek przedświątecznych dla Polaków - osób starszych, ubogich i potrzebujących wsparcia oraz upominków mikołajkowych dla dzieci przekazano na rzecz Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Drohobyczu.

Razem z Prezesem  Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej o. w Drohobyczu Panem Adamem Aurzeckim i członkami Towarzystwa Pani Burmistrz z całą delegacją odwiedziła polski cmentarz w Drohobyczu, gdzie zapalono znicze. Modlono się m.in. przy Pomniku nieznanego żołnierza – powstańca styczniowego, który został odbudowany przez  Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w 2005 roku przy wydatnym wsparciu i zaangażowaniu miasta Dęblin. Burmistrz Beata Siedlecka wspólnie z władzami Towarzystwa Kultury Polskiej uczestniczyła również we mszy świętej  w polskim kościele w Parafii Rzymskotakolickiej p.w św. Bartłomieja. Zwiedzono zabytkowy kościół, następnie w Ratuszu miasta  doszło do spotkania z merem Drohobycza Panem Tarasem Kuczmą i jego zastępcami. W spotkaniu   uczestniczyli również przedstawiciele miasta Bytomia oraz Górnośląskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspolnota Polska” z Panią Alicją Brzan – Kloś na czele.  Omówiono perspektywy i możliwości współpracy naszych miast i organizacji pozarządowych.

Niedzielne popołudnie to odwiedzenie Truskawca, wspólny spacer i odrobina historii.  (Przed wojną to jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich uzdrowisk).

Wizyta na Ukrainie była krótka, ale obfitująca w wiele wydarzeń i spotkań. Ważne, że  odnowiono współpracę partnerską i nawiązano kolejne kontakty.

Burmistrz Beata Siedlecka ma nadzieję, że wizyta w Drohobyczu zaowocuje przynosząc korzyści obu stronom, polskiej i ukraińskiej oraz wzmocni kontakty ze środowiskiem Polaków na wschodzie.
Powrót