r. Imieniny:
logo

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA CYKLU KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW I ODKRYCIA NA NOWO ZABYTKÓW PREZENTOWANYCH W NASZYM MUZEUM.

12.02.2021
Kadr z filmu Czas zamknięcia wystaw dla widzów był dla nas okazją do kwerend archiwalnych w muzealnych zbiorach oraz literaturze, by wypracować nowe formy kontaktu z widzami. Publiczność muzealna po „kulturalnej kwarantannie” na nowo pragnie odkrywać dziedzictwo przeszłości, uświadamiając sobie jak duże znaczenie ma obcowanie z kulturą. Nowe technologie mogą znacznie ułatwić ten kontakt, przygotowując zwiedzających na bezpośrednie spotkanie z zabytkami.

 

https://muzeumsp.pl/aktualnosci/odkryj-muzeum-na-nowo-nowy-cykl-edukacyjny-muzeum-sil-powietrznych-w-deblinie/

Krótkie formy filmowe łączą elementy teatrum z prezentacją zbiorów archiwalnych, pamiątek i wybranych muzealiów z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych. Filmowe ujęcia kolekcji połączone są z recytacją fragmentów pamiętników i listów pilotów.

Poddane interpretacji pracowników Muzeum mają na celu zaprezentować muzealia i wybrane wątki z historii polskiego lotnictwa z innej perspektywy: której nie dostrzegamy podczas zwiedzania wystawy.

Ekspozycja stała naszego muzeum – „Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego” jest wystawą żywą, którą wzbogacamy sukcesywnie nowymi eksponatami. Dodatkowe elementy – opisy, prezentacje multimedialne i dźwięki – wprowadzają naszych widzów w narrację wystawy, pozwalając poczuć klimat czasu i wyruszyć w podróż po dziejach polskiego lotnictwa.

Filmowy cykl edukacyjny uzupełnia narrację ekspozycji, akcentując unikatowe muzealia, wydarzenia i postaci. Wraz z edukatorami poruszamy się wśród wspomnień, dzienników, relacji świadków i fotografii.

ODCINEK 1. Z PAMIĘTNIKA PORUCZNIKA PILOTA WŁADYSŁAWA KLAWE

Pierwszy odcinek prezentuje fragmenty pamiętnika porucznika pilota Władysława Klawe – są to wspomnienia lotnika osadzone w replice „Domku pilota” z czasu Bitwy o Anglię 1940 r., którą znajdziecie Państwo na wystawie stałej naszego muzeum. W tej części ekspozycji staramy się przybliżyć odbiorcom warunki służby, napięcie oczekiwania na dźwięk dzwonu alarmowego nawołującego do natychmiastowego startu.

Drewniane „Domki Pilota” znajdowały się w wykorzystywanych przez Polskie Siły Powietrzne bazach lotniczych RAF. W bazach myśliwskich były przeznaczone dla pilotów pełniących dyżury bojowe, stąd większość zdjęć prezentujących wnętrza „Domków Pilota” pokazuje lotników w pełnej gotowości do startu z kamizelkami ratunkowymi i czekającymi w pogotowiu spadochronami. Na wyposażeniu znajdowały się m.in: pomieszczenia biurowe eskadr, umywalnie, toalety, suszarnie i miejsce do spania dla 18 osób, dodatkowe budynki zapewniały schronienie dla 33 osób.

Kpt. pilot Włodzimierz Klawe (wówczas w stopniu porucznika), którego fragment wspomnień prezentujemy, to wyszkolony w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie pilot i utytułowany szermierz.

W czasie swej bogatej służby wojskowej zdobywał doświadczenie w Polskich Siłach Powietrznych we Francji następnie w 300 Dywizjonie Bombowym Ziemi Mazowieckiej, 306 Dywizjonie Myśliwskim „Toruńskim”, 309 Dywizjonie Ziemi Czerwieńskiej i 316 Dywizjonie „Warszawskim”

Swoje wspomnienia i towarzyszące im emocje Włodzimierz Klawe opisywał w pamiętniku, ich zobrazowaniem jest album 226 fotografii przedstawiających historię kariery lotniczej pilota.

Dzięki ofiarności Pani Barbary Kołodziejski pamiątki te wraz z dyplomami i dokumentami służbowymi trafiły do kolekcji Muzeum Sił Powietrznych. Serdecznie dziękujemy za ten wyjątkowy dar i możliwość upublicznienia ważnego świadectwa działalności polskich skrzydeł.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia całej kolekcji, która prezentowana jest w ramach wystawy czasowej Skrzydła nad Brytanią w przestrzeniach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

https://muzeumsp.pl/aktualnosci/odkryj-muzeum-na-nowo-nowy-cykl-edukacyjny-muzeum-sil-powietrznych-w-deblinie/

Powrót