r. Imieniny:
logo

ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

11.02.2022
trzy osoby W 2022 roku obchodzimy 102. rocznicę tego ważnego dla naszego Państwa wydarzenia. Również Dęblin – jako jedno z miast kultywujących tradycje zaślubinowe- włączył się w upamiętnienie rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk.

W przed dzień wigilii historycznej daty, przy replice słupa zaślubin, umiejscowionego w 2020 roku na brzegu Wisły przy Miejskim Domu Kultury w Dęblinie, hołd i wieniec złożyła Burmistrz Miasta Dęblina - Pani Beata Siedlecka w asyście p. Moniki Żmudy (Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie) oraz p. Jacka Zagożdżona (Kierownika Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie). Tym symbolicznym gestem pragniemy w imieniu mieszkańców Dęblina przesłać za pośrednictwem Wisły- rzeki łączącej Polaków-  nasze pozdrowienia dla mieszkańców Pucka
i wszystkich ludzi morza.

Replika słupa zaślubin została posadowiona w roku 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem podczas ceremonii IV Zaślubin z Wisłą w Dęblinie we wrześniu 2020 roku.

Również w tym roku zapraszamy mieszkańców i turystów do wspólnego z nami oddania przysięgi na Wierność Królowej Polskich Rzek - Wiśle, podczas VI Zaślubin z Wisłą w niedzielę 4 września 2022 r. Wydarzenie organizowane będzie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz 101. rocznicy przybycia 15. Pułku Piechoty „Wilków” do Dęblina. Tradycyjnie, ceremonię poprowadzi Liga Morska i Rzeczna.  Zamoczeniu banderek i flag miast zaślubionych  towarzyszyć będzie historyczna rewia wiślana z udziałem lokalnych wodniaków i grup rekonstrukcji historycznych.  

Ceremonia „Zaślubin z Wisłą” jest organizowana od 2017 roku z inicjatywy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, i odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Dęblin.
W wydarzeniu biorą udział mieszkańcy, przedstawiciele samorządu, instytucji kultury, organizacji społecznych oraz młodzież szkolna.

Historia:

10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem. Tym samym potwierdził wykonanie jednego z punktów postanowień Traktatu Wersalskiego przyznającego Polsce 140-kilometrowy odcinek wybrzeża. W tym roku mija 102. rocznica tych wydarzeń. Corocznie na pamiątkę tego wydarzenia odbywają się uroczystości nad Zatoką Pucką pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, organizowane we współpracy Samorządu Pucka i Ligi Morskiej i Rzecznej. Swój udział zaznacza także Lotnictwo Marynarki Wojennej, które rodziło się właśnie w Pucku w 1920 roku – tu powstała i funkcjonowała w okresie międzywojennym Baza Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Uroczystościom towarzyszy złożenie na Zatoce Puckiej wieńca z pokładu śmigłowca ratownictwa morskiego W – 3 WARM „Anakonda” z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP,   w akompaniamencie orkiestry wojskowej. Lotnicy – marynarze oddają tym samym hołd swoim poprzednikom. Jest to wyjątkowe widowisko: śmigłowiec zwisa przez kilka minut nad taflą wody, wieniec jest zrzucany na linie.

 

Tekst: Muzeum Sił Powietrznych

Zdjęcia: Miasto Dęblin

https://muzeumsp.pl/aktualnosci/trzymajmy-sie-morza/?fbclid=IwAR20nTSW2Xja5yc3sdmPEBzG9_XIoJjdHSDmKep5hIaUMq4AD9upeJHYydc

 

 

Powrót