r. Imieniny:
logo

BĄDŹ DOBRYM PŁYWAKIEM - ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z AKWENÓW ORAZ ZACHOWANIE NAD NIMI

22.06.2022
Osoby uczestniczące w prelekcji Prelekcja o takiej tematyce odbyła się 20.06.2022 r. w Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie. Poprowadził ją nauczyciel w-f tejże placówki, jednocześnie prezes Klubu Sportowego Nadwiślańska Grupa Open Water and Winter Swimming - Z Łabędziem Pływać - Piotr Świtaj .

Wydarzenie nie mogło by się odbyć gdyby nie współpraca i zaangażowanie ze strony Dyrekcji szkoły, ratowników medycznych - Patrycji Wojewody- Sieklickiej i Łukasza Sieklickiego, a także  członka powyższego klubu - Łukasza Majchrzaka, za co serdecznie dziękuję organizator!
 
 W spotkaniu udział wzięli wszyscy uczniowie obecni tego dnia w szkole, pod opieką nauczycieli.
 
Celem spotkania było uświadomienie młodzieży ale także pozostałym obecnym, jak ważnym elementem w życiu człowieka jest umiejętność pływania. W Polsce co roku tonie około 500 osób co jest najwyższym wskaźnikiem w Europie a główną tego przyczyną jest właśnie brak powyższej umiejętności. Podczas prelekcji przedstawione zostały także inne, pośrednie przyczyny utonięć oraz zasady, których przestrzeganie skutecznie zapobiega tym tragediom. Omówione zostały takie zagadnienia jak postępowanie w przypadku zachłyśnięcia/podtopienia, udaru cieplnego, szoku termiczny, paraliżu. Wytłumaczono również jak prawidłowo powinna wyglądać akcja ratunkowa i czego nie należy robić w takiej sytuacji. Przypomniane zostały ogólnopolskie numery alarmowe. Każdy z uczestników, po uprzednim pokazie ratowników medycznych, mógł sam wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową oraz pozycję boczną ustaloną, które to czynności bardzo często w sytuacji zagrożenia życia, mogą je uratować.
 
Łukasz Majchrzak przybliżył działalność w.w. stowarzyszenia, w tym akcje w których klub czynnie bierze udział: "pływacki patrol" - darmowa nauka pływania na otwartych akwenach, "slow swimming" - pływanie rekreacyjne w wodach otwartych czy autorski projekt powyższego klubu "pod prąd" - pomoc pływakom niepełnosprawnym.
 
Bardzo cieszy fakt, że młodzież tak chętnie uczestniczyła w praktycznej części spotkania. Trzy osoby, które były najbardziej aktywne, otrzymały unikatowe medale z podobizną pływaka a były nimi: , Andrzej Startek z kl. 5a, Marlenka Nawrotek z kl. 7b oraz Amelka Mikusek z kl 7b. Nie lada atrakcją okazała się możliwość zrobienia samodzielnie bojki asekuracyjnej z 5l butelki, pomarańczowej farby w sprayu oraz kawałka sznurka.
 
Pozostało tylko życzyć wszystkim bezpiecznych wakacji i oczywiście do zobaczenia w wodzie.
 
Pełna galeria zdjęć dostępne są na fanpage fb klubu pod linkiem: https://www.facebook.com/224859578068617/posts/1118843252003574/
 
Autor: Piotr Świtaj
 
Miasto Dęblin Pozytywnie
Powrót