r. Imieniny:
logo

ROCZNICA ŚMIERCI GEN. BRYG. PIL. SZCZEPANA ŚCIBIORA

27.07.2022
Warta przy pomniku 7 sierpnia przypada rocznica śmierci gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora - dawnego Rektora-Komendanta "Szkoły Orląt". Z tej okazji 25 lipca br. społeczność akademicka uczciła pamięć o postaci niezwykle ważnej dla środowiska dęblińskich lotników.

Prof. dr hab. Marcin Kruszyński w sali widowiskowej Klubu Uczelnianego LAW wygłosił wykład okolicznościowy przybliżając sylwetkę generała Ścibiora, jego losy przed i po II wojnie światowej, w tym zmagania z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa.

Następnie odbyła się msza święta, w której wzięli udział m.in. Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka i Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur, kadra, pracownicy i podchorążowie Akademii oraz zaproszeni goście. Ostatnim elementem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów na grobie byłego komendanta "Szkoły Orląt", rozstrzelanego w czasach stalinowskich.

Generał Cur w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na istotną rolę obecnych pokoleń w zachowaniu i utrwalaniu pamięci o bohaterkach szczególnie ważnych dla dęblińskiej uczelni.

Gen. bryg. pil. Szczepan Ścibior to bardzo ważna postać dla Dęblina. Jego osoba jest zawsze wspominana przy okazji uroczystości historycznych „Szkoły Orląt”. Od sierpnia 1947 r. pełnił funkcję Komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W 1951 r. w wyniku oskarżeń politycznych został aresztowany, a następnie skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia 1952 roku. 27 kwietnia 1956 r. gen. bryg. pil. Szczepan Ścibior pośmiertnie został oczyszczony z zarzutów i dziś jego grób znajduje się na terenie Lotniczej Akademii Wojskowej przy Kościele pw. Matki Boskiej Loretańskiej.

Cześć jego pamięci!


Tekst i zdjęcia: Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie

Miasto Dęblin Pozytywnie

Powrót