r. Imieniny:
logo

POLA NADZIEI - AKCJA SADZENIA ŻONKILI

23.09.2022
żonkile W dniu 23 września br. przy Fundacja "Hospicjum- Razem możemy więcej" w Dęblinie, grupa 25 społeczników sadziła żonkile w ramach akcji "Pola Nadziei", która w tym roku odbywa się pod hasłem "Jak dobrze, że jesteś".

W akcji uczestniczyli mieszkańcy Dęblina, przyjaciele i pracownicy dęblińskiego hospicjum, a nawet czynny udział wzięli przedstawiciele miasta; Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka  i Przewodniczący Rady Miasta Dęblin Maciej Krygrowski. Posadzili ponad 500 szt. cebulek różnego rodzaju tej rośliny.

 

Po wykonaniu nasadzeń roślin organizatorki akcji przygotowały pyszną grochówkę z pieczywem
w ramach posiłku regeneracyjnego dla wszystkich uczestników.  

Inicjatorkami i organizatorkami dęblińskiej akcji sadzenia żonkili są Halina Kłaczyńska  Fundator Fundacji jednocześnie Dyrektor ds. medycznych Hospicjum i Iwona Chmielewska Prezes Zarządu Fundacji „Hospicjum Razem Możemy Więcej”.

Zapytacie co to są "Pola Nadzie"?

Pola Nadziei to akcja zbierania pieniędzy na potrzeby polskich hospicjów zainicjowana w 1998 roku. Great Daffodil Appeal to program stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC) w Wielkiej Brytanii w 1986 roku. Jego celem jest zbieranie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii oraz edukacja. MCCC w 1998 roku w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia postanowiła podjąć współpracę z jednym z polskich hospicjów. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Krakowie prowadzące Hospicjum św. Łazarza. Tak powstała polska wersja Great Daffodil Appeal, czyli akcja "Pola Nadziei".

W 2002 roku Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie ogłosiło ogólnopolski program Pól Nadziei dla polskich pozarządowych organizacji hospicyjnych. Dzięki temu od 2003 roku akcja jest organizowana w innych miastach Polski dla chorych w tamtejszych hospicjach[8]. Każde z hospicjów, które włącza się do akcji opracowuje i realizuje program na swoim terenie, pozyskując środki na własną działalność.

Każdego roku w okolicy 4 października, który jest Międzynarodowym Dniem Opieki Hospicyjnej sadzone są żonkile. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi. Wiosną, gdy zakwitają żonkile, od marca do maja odbywa się szeroko zakrojona akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej
w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za datki – kwiat żonkila. Oprócz zbiórek pieniędzy odbywają się spotkania, prelekcje, happeningi i konkursy.

 

Autor: Miasto Dęblin / Kamil Krypski inspektor ds. promocji Miasta Dęblin

Tekst o Polach Nadziei: źródło Wikipedia.

 

Miasto Dęblin Pozytywnie

Powrót