r. Imieniny:
logo

ROWEROWA STOLICA POLSKI – RUSZYŁA RYWALIZACJA

01.06.2023
Rowerowa Stolica Polski – ruszyła rywalizacja PO TRENINGU CZAS SIĘ SPRAWDZIĆ. RUSZA RYWALIZACJA O TYTUŁ ROWEROWEJ STOLICY POLSKI 2023! Za nami oficjalny, dwumiesięczny trening poprzedzający główną rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. W czwartek, 1 czerwca rozpocznie się rywalizacja o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W tym roku w imprezie wezmą udział 62 miasta. Nowością będzie udział gmin – w sumie wystartuje ich 90.

- W okresie od 21 marca do 21 maja do naszej rowerowej zabawy przystąpiło 61 miast – w rywalizacji będą to 62 miasta. To o 6 samorządów więcej niż w 2022 r. Nowością w tegorocznej edycji jest udział gmin, dla których stworzyliśmy odrębną rywalizację. Tylko w trakcie treningu sklasyfikowanych było 81, a finalnie w czerwcowej rywalizacji będzie ich 90 – zapowiada koordynator imprezy Tomasz Dobrowolski.

 

Jak przebiegał trening. Blisko 4,2 mln przejechanych kilometrów!

Udział w treningu wzięło ponad 18500 użytkowników, którzy wykonali 220 tysięcy treningów pokonując w ten sposób blisko 4,2 miliona kilometrów. Warto podkreślić, że jak co roku nasza zabawa wykracza poza granice naszego kraju i już w trakcie samego treningu odnotowaliśmy użytkowników kręcących w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Francji czy Hiszpanii.

 

3 najlepsze samorządy w treningu:

 

Najlepsze Miasta:

  • Metropolia Bydgoszcz 638954 km
  • Zielona Góra 348127 km
  • Biała Podlaska 243581 km

 

Najlepsze Gminy:

  • Otyń – 107235km
  • Grójce – 100368 km
  • Reszta Świata – 89569km
  • Łysomice – 45458 km

 

Klasyfikacja indywidualna:

Najlepsi rowerzyści w miastach:

1. Leszek Basiński – Gniezno – 8600km

2. Robert Woźniak – Zielona Góra 7543 km

3. Witosław Szczepankiewicz – Gniezno – 7259 km

4. Bogusława Mogielnicka – Zielona Góra – 5665 km

5. Mariola Krzywicka – Gorzów wielkopolski – 4642 km

6. Joanna Krokowicz  - Zielona Góra – 4342 km

 

Najlepsi rowerzyści w gminach:

1. Stanisław Cyrul – Reszta Świata – 5077km

2. Karol Kakietek – Reszta Świata – 4239km

3. Robert Mazurkiewicz – Świebodzice – 4068km

4. Joanna Krokowicz – Reszta Świata – 4342km

5. Ewa Duda – Płońsk – 3709km

6. Joanna Wesołek – Puszczykowo – 3223 km 

 

- Już po raz piąty zapraszam wszystkich – małych i dużych do wsiadania na rowery. To nie tylko tańsza i zdrowsza forma poruszania się po miastach i gminach, ale także świetny sposób spędzania czasu wolnego. W Bydgoszczy stawiamy na rowery i drogi rowerowe. Mamy ich w mieście już ponad 124 kilometry, kolejne w budowie. Co ważne – nasze drogi rowerowe są połączone ze ścieżkami na terenach gmin ościennych. Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski ma charakter symboliczny, jednak w każdym z nas drzemie duch rywalizacji. Włączcie bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, wybierzcie swoją drużynę i kręćcie kilometry dla siebie i swoich miast.– mówi prezydent Rafał Bruski.

- Zapraszam na przejazdy w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Ruszamy zawsze z dziedzińca ratusza. Zachęcamy też wszystkich, którzy na co dzień dojeżdżają do pracy rowerem do włączania aplikacji. Jako Zespół ds. polityki rowerowej możemy potem zebrane dane o codziennych przejazdach po mieście poddać analizom i zobaczyć jak ten ruch się rozkłada. Te dane mają duże znaczenia dla planowania infrastruktury rowerowej na terenie miasta – mówi radny Wojciech Bulanda, zapalony rowerzysta, członek Zespołu ds. polityki rowerowej miasta.


Pobierz bezpłatną Aplikację Aktywne Miasta

Żeby wziąć udział w Rowerowej Stolicy Polski i dołożyć swoją cegiełkę do wyniku swojego miasta/gminy wystarczy rower i smartfon. Zainstalowanie darmowej aplikacji Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu, w której dołączamy do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski ” wystarczy, by kręcić kilometry. W kolejnym kroku wybieramy miasto lub gminę, dla której będziemy zbierać przejechane kilometry – do wyboru są 62 miast, które przystąpiły do tegorocznej rywalizacji i 87 gmin. Aby jeszcze lepiej motywować się do jazdy na rowerze, przygotowaliśmy podgrupy – zakłady pracy, osiedla, szkoły i inne. Znajdź swoich znajomych i razem weźcie udział w rywalizacji!


Nagrody dla najlepszych

Dla najlepszych uczestników zarówno w rywalizacji miejskiej, jak i gminnej w kategorii open przygotowaliśmy vouchery na zakupy w sklepie internetowym centrumrowerowe.pl o wartości 1000zł, 750zł i 500zł. Dodatkowo najlepsi otrzymają zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta. Nowością w tym roku jest nagrodzenie również najlepszych 3 rowerzystek i rowerzystów we wszystkich kategoriach wiekowych - voucherami do sklepu centrumrowerowe.pl 150zł, 100zł i 50zł.

Każdy samorząd uczestniczący w RSP jest zobowiązany nagrodzić swoich najlepszych 3 rowerzystów i 3 rowerzystki.

Wzorem lat ubiegłych na najlepszych miast i gmin przygotowaliśmy pamiątkowe puchary RSP oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów.


Kto powalczy o Puchar?


Tegoroczną nowością jest rywalizacja gmin. Przez 30 czerwcowych dni 62 miasta i 87 gmin: Alwernia, Bartoszyce, Biała Podlaska, Białogard, Białystok, Bielsko – Biała, Bobrowniki, Brodnica, Busko-Zdrój, Bydgoszcz (Metropolia Bydgoszcz), Bytom, Chełm, Chorzów, Czarnków, Ćmielów, Deszczno, Dęblin, Dzierżoniów, Elbląg, Ełk, Gdynia, Gniewkowo, Gołdap, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Gostynin, Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Grudziądz, Igołomia-Wawrzeńczyce, Inowrocław, Janikowo, Jarosław, Jastrzębie Zdrój, Jaworzyna Śląska, Jedwabne, Jelenia Góra, Kaliska, Kamionka Wielka, Kańczuga, Kargowa, Karlino, Katowice, Kędzierzyn – Koźle, Kluczbork, Kobylnica, Kolsko, Kołobrzeg, Konopiska, Końskowola, Koszalin, Kotlin, Kotuń, Kraśnik, Krosno, Kutno, Legnica, Leszno, Lubartów, Lubawka, Lubiewo, Łaziska Górne, Łobżenica, Łomża, Łubowo, Łuków, Łysomice, Margonin, Mielec, Międzychód, Międzylesie, Międzyzdroje, Nowy Sącz, Ogrodzieniec, Olecko, Osie, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Otyń, Pelplin, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Płońsk, Płośnica, Pobiedziska, Podkowa Leśna, Połaniec, Poniatowa, Poznań, Pruszcz Gdański, Pruszków, Przemyśl, Puck, Puławy, Puszczykowo, Racibórz, Radom, Radzionków, Radzymin, Radzyń Podlaski, Rajgród, Rybnik, Rydułtowy, Sędziszów, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Sieraków, Skarżysko-Kamienne, Skierniewice, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Starogard Gdański (gmina), Strzałkowo, Suwałki, Śrem, Świdnica, Świebodzice, Świerczów, Tarnów, Toruń, Trzemeszno, Tychy, Ustka, Ustrzyki Dolne, Wałbrzych, Wąbrzeźno, Włocławek, Wschowa, Wyrzysk, Zagórz, Zakrzewo, Zaniemyśl, Zapolice, Zbuczyn, Zduńska Wola, Zielona Góra, Złotów, Żabia Wola, Żarów i Żory razem ze swoimi mieszkańcami powalczy o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Rowerowa Stolica Polski jest organizowana przez miasto Bydgoszcz już po raz piąty, w tym roku możemy mówić o kolejnej rekordowej liczbie samorządów, które przystąpiły do projektu.

Pełna lista tutaj uczestników tutaj: https://www.aktywne.miasta.pl/index.php/aktywnosc_miast/szukaj


Do zobaczenia na rowerowych trasach!

 

Warto wiedzieć:

Jak powstała Rowerowa Stolica Polski?  Chcieliśmy stworzyć projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC) organizowanej przez włoską Bolonia do 2017 roku i zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach.

Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Za nami już 4 edycje: wrzesień 2019, wrzesień 2020r, czerwiec 2021r. i czerwiec 2022r. Zasady rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla Włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe.

Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny!

Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.

 

Rower


Miasto Dęblin Pozytywnie

Powrót