r. Imieniny:
logo

NARODOWE CZYTANIE 2023 - DĘBLIN

26.09.2023
Uczestnicy spotkania. Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie ponownie dołączyła do dziesiątek miejscowości w całej Polsce, w których odbywało się Narodowe Czytanie. To była już 12 edycja, zainicjowana przez Prezydenta RP akcja Narodowego Czytania, która popularyzuje czytelnictwo i pokazuje bogactwo polszczyzny, poprzez wielkie dzieła narodowej kultury, będące ważnym elementem naszej polskiej tożsamości.

W tym roku w centrum uwagi znalazło się Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Powieść powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. 

Prezydent RP Andrzej Duda w okolicznościowym liście zachęca do współtworzenia akcji: „Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie, jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”

Spotkanie tegorocznej odsłony Narodowego Czytania rozpoczęliśmy tzw. rolką, której bohaterką była Eliza Orzeszkowa i to właśnie ona zaprosiła nas do wspólnego czytania swojej powieści. Rolkę tę wykonała Nina Kowalska, studentka Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie, na kierunku Technologie cyfrowe w animacji kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie w tym roku zaprosiła do wspólnego czytania Nad Niemnem:

 • Panią Magdalenę Krasuską – Dyrektor MBP w Dęblinie i Panią Monikę Kośmińską– Wicestarosta Powiatu Ryckiego
 • Panią Agnieszkę Chlaściak-Pietruszewską – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Sportu i Panią Magdalenę Jakubowską – pedagog z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Dęblinie
 • Panią Monikę Żmudę – Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Panią Annę Żaczek – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie
 • Uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Dęblinie
 • Panią Anetę Sztobryn – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej i Panią Agnieszkę Michaluk – pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej

Przerywnikiem wspólnego czytania był krótki film, pt. „Nad Niemnem” według Kinomaniaka oraz mały poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia filmu pod linkiem: 

https://www.youtube.com/watch?v=NNY7oY42rwU

W drugiej części czytali przedstawiciele:

 • Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie
 • Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego 
 • Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie
 • 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo - Mostowego 
 • Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dęblinie
 • Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie
 • Dyskusyjnego Klubu Książki Filia Masów
 • Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie 

W trakcie spotkania była możliwość stemplowania własnych egzemplarzy Nad Niemnem okolicznościową pieczęcią.

Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej niecodziennej literackiej przygodzie. Szczególne podziękowania składamy za użyczenie kwiatowych elementów do wystroju naszej uroczystości: Pracowni Florystycznej „Lawendowe Love”, ul. Bankowa 8 w Dęblinie oraz Ninie Kowalskiej, autorce rolki. 

Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy już za rok.

Autor: Pracownik MBP

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć pod i linkiem:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=808231051308384&set=pcb.808232894641533

 

Miasto Dęblin Pozytywnie 

 

Powrót