r. Imieniny:
logo

ŚLUBOWANIE WIŚLE

13.09.2017
Ślubowanie Wiśle Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji w całym kraju odbywają się imprezy mające na celu zwrócenie uwagi na problemy królowej polskich rzek. Okazją do inauguracji obchodów Roku Rzeki Wisły była 550. rocznica zawarcia II pokoju toruńskiego, dzięki któremu Królestwo Polskie odzyskało m.in. Pomorze Gdańskie. Obchody rozpoczęto 19 października 2016 w Toruniu rekonstrukcją bitwy morskiej na Wiśle i symbolicznym podpisaniem traktatu pokojowego. 1 stycznia 2017 roku rozpoczęcie Roku Rzeki Wisły obwieścił toruński dzwon Tuba Dei.

Wisła płynie przez wszystkie polskie serca, jest symbolem naszej polskości i tożsamości. Jej los dotyczy nas wszystkich. Rok Rzeki Wisły traktujemy jako ogólnonarodowe święto, którego podstawowym celem ma być konsensus wokół spraw rzeki.

W sobotę 16 września 2017r. w Dęblinie nad brzegiem Wisły tuż przy Miejskim Domu Kultury, młodzież złoży ślubowanie na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej i zamoczy biało czerwone banderki w wiślanej wodzie. Ten symboliczny akt to nawiązanie do historycznych zaślubin Polski z Morzem. Liga to jedna z najstarszych polskich organizacji społecznych. W przyszłym roku obchodzić będzie swoje stulecie. Pragniemy, aby było to święto wszystkich, którym sprawy morza i rzek są bliskie i nierozerwalne.  

W Dęblinie podczas Europejskich Dni Dziedzictwa we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych i Miejskim Ośrodkiem Kultury, podkreślać będziemy zasługi wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny, miłośników przyrody wiślanej, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt a także żeglugowców, którzy chcieliby choćby częściowego przywrócenia roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego, szlaku turystycznego. Dęblińskie ślubowanie odbędzie się w obecności przedstawicieli władz, samorządu, służb mundurowych, duchowieństwa oraz mieszkańców i zaproszonych gości.

Wisła to nie jest już tylko nitka na mapie, która się wije, tylko znacznie bardziej złożony problem. Edukacja w tym temacie jest zaś kluczowa, bo jak zapisano w sejmowej uchwale: ,,Wisła - królowa polskich rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu - to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia tak różnorodnie kształtowania przez naturę i ludzi, wymaga obecnie zrównoważonego rozwoju. Jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym - potrzebuje przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań".  Do zobaczenia w Dęblinie.

 

                                                                                                                              Kmdr Marek Padjas
                                                                                                                             Wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej

 
Ślubowanie Wiśle
Ślubowanie Wiśle
 
 
 
Powrót