r. Imieniny:
logo

SOBÓTKA NA WISŁĄ - DNI DĘBLINA 2024

04.07.2024
Sobótka na Wisłą - Dni Dęblina 2024 W sobotni wieczór 22 czerwca 2024 r. wydarzeniem artystycznym „Sobótka nad Wisłą” powitaliśmy w Dęblinie lato i wakacje oraz rozpoczęliśmy świętowanie tegorocznych Dni Miasta Dęblin. Na tle spokojnej Wisły i zachodzącego słońca odbyły się występy zespołów i grup artystycznych z Miejskiego Domu Kultury.

Publiczność mogła na początek obejrzeć spektakl teatralny pt. „Co za czasy” w wykonaniu grupy teatralnej PO SCHODKACH w reżyserii instruktor Agnieszki Stępkowskiej-Pastor.  Zabawna i inteligentna komedia, jak również zdolności naszych aktorów bardzo spodobały się widzom. Na scenie wystąpiła gościnnie sama autorka scenariusza pani Iwonna Buczkowska (pisarka z Warszawy, laureatka wielu konkursów literackich i piosenki autorskiej), która zaśpiewała kilka własnych piosenek.

Następnie w klimat ludowych tradycji i zwyczajów wprowadził nas koncert piosenek ludowych pięknie wykonany przez zespół wokalny seniorów „Jesienna Róża” pod kierownictwem instruktor Ewy Rząsy. Była to okazja do wspólnego śpiewania i integracji.

Tuż po koncercie, dobiegły końca plenerowe warsztaty wicia wianków pod okiem florystki Anety Piskały. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem i w efekcie, chyba każda obecna na imprezie dziewczyna lub  kobieta prezentowała się ślicznie we własnoręcznie wykonanym wianku.

Kulminacyjnym punktem programu było przygotowane przez instruktor Małgorzatę Knieć-Sprawkę widowisko taneczno-muzyczne „Sobótka nad Wisłą” w wykonaniu 130 tancerzy Małej Rewii Tanecznej i ZPiT „Dębliniacy”. Wystrojone w białe stroje i wianki tancerki w pięknym korowodzie zeszły na brzeg rzeki niosąc 70 wianków świętojańskich, które poniosły fale Wisły na cześć 70 urodzin Miasta Dęblin. Po obtańczeniu ogniska grupy taneczne przedstawiły widowiskowy program taneczny pełen sobótkowej magii, tajemniczej i skocznej muzyki oraz barwnego folkloru. Była to opowieść o żywiołach i radości życia, o więzach ludzi i świata natury.

Występy rozbudziły w publiczności ochotę na tańce i tak też zakończyliśmy to niecodzienne wydarzenie. Tanecznym krokiem w rytmie poleczki wszyscy tancerze oraz zgromadzeni widzowie pląsali dookoła płonącego ogniska. Kiedy tancerze ustąpili sceny zespołowi muzycznemu Largo wszyscy bawili się na potańcówce pod bezchmurnym letnim niebem, aż do północy.

Na imprezie kulturalnej obecni byli Burmistrz Miasta Dęblin Pan Roman Dariusz Bytniewski oraz Zastępca Burmistrza Pan Krzysztof Uznański  wraz z Radnymi. Pan Burmistrz dziękował wszystkim artystom po każdym występie nagradzając ich pochwałami i słowami uznania.

Ten niezapomniany wieczór pozostawił w pamięci uczestników wiele pozytywnych wrażeń i wzruszeń. Nie było by tego spektakularnego efektu gdyby nie zaangażowanie wielu osób, którym składam serdeczne podziękowania, w szczególności: wszystkim zespołom i artystom którzy wystąpili na scenie, rodzicom występujących dzieci za współtworzenie widowiska, pani Anetce - Kreator Studio Dekoracji Aneta Piskała, pani Iwonna Buczkowska , Zespół Muzyczny Largo , pracownikom i instruktorom MDK 
w Dęblinie, wszystkim przybyłym na wydarzenie mieszkańcom i gościom. Dziękuję! – Anna Żaczek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie.

Źródło: Miejski Dom Kultury w Dęblinie

Miasto Dęblin Pozytywnie

Powrót