r. Imieniny:
logo

LO DĘBLIN NA PIĘĆ!

11.12.2017
LO DĘBLIN NA PIĘĆ! 29.11.2017r. odbyła się konferencja historyczna w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości o tematyce „Odrodzenie i odbudowa niepodległej Rzeczypospolitej". Jej organizatorami byli: Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, IPN O/Lublin, NBP O/Lublin, KUL.

Na konferencję zostali zaproszeni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz

z opiekunami. Dęblin reprezentowany był tylko przez Liceum Ogólnokształcące im. 15 Pułku Piechoty „Wilków”.

            Konferencję otworzył Wojewoda Lubelski pan Przemysław Czarnek, który zwracając się do młodzieży wyraził wielką radość, z powodu zainteresowania tematyką odzyskania niepodległości  przez  nasze     państwo.

            Następnie wysłuchano           referatów:

  1. a) dr hab. Jacka Gołębiewskiego (KUL) - „Polska droga do niepodległości - Jedna z najpiękniejszych kart w dziejach Europy",
  2. b) dr hab. Mieczysława Ryby (KUL) - „Dyplomacja - starania dyplomatyczne o odzyskanie niepodległości",
  3. c) dr hab. Cezarego Taracha (KUL) - „Odzyskanie niepodległości przez Polskę - echa w Hiszpanii i  relacje z            Polską".
  4. d) dr hab. Tomasza Panfila (KUL) - „Gospodarka Polski Odrodzonej - Centralny Okręg Przemysłowy".
  5. e) dr Ilony Skibińskiej-Fabrowskiej dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie - „Bankowość  w  odrodzonej            Rzeczypospolitej".

            Po wystąpieniach prelegentów odbył się konkurs historyczny dotyczący okresu dwudziestolecia międzywojennego.

            Liceum Ogólnokształcące reprezentowane było przez Zuzannę Chochowską - uczennicę kl. 2cd, Natalię Pawłasek z kl.3b i Jana Pawłaska - ucznia kl. 1ab pod  opieką  pani Tamary Czyż-Kąsek. Nasza drużyna odniosła wielki sukces!

W konkursie brało udział 61 reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego. Uczniowie naszego liceum byli świetnie przygotowani. Zajęli wysokie, bo piąte miejsce, byli lepsi od sześćdziesięciu drużyn! Radość młodzieży była ogromna. Po ogłoszeniu wyników nastąpiła ceremonia wręczenia nagród i dyplomów uznania. Wyróżnione drużyny, w tym nasi uczniowie otrzymali je z rąk Wojewody Lubelskiego pana Przemysława Czarnka, Wicekuratora Oświaty Eugeniusza Pelaka oraz dr Ilony Skibińskiej-Farbowskiej dyrektor -Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego  pan Roman Bytniewski i pani Tamara Czyż-Kąsek odebrali z rąk Wojewody Lubelskiego gratulacje i dyplom uznania. Byliśmy wszyscy bardzo wzruszeni. Dęblin może być dumny ze swojego LO!

Tamara Czyż -Kąsek

http://www.lo.deblin.pl/aktualnosci-liceum/546-lo-deblin-na-piec

Powrót