r. Imieniny:
logo

PIELGRZYMKA ROWEROWA 7. JUBILEUSZY” SIEDLECKIEJ „KRÓLÓWKI” DO WIECZNEGO MIASTA W DĘBLINIE

25.07.2018
PIELGRZYMKA ROWEROWA 7. JUBILEUSZY” SIEDLECKIEJ „KRÓLÓWKI” DO WIECZNEGO MIASTA W DĘBLINIE
W sobotę 7 lipca br. z Dęblina do Rzymu i grobu św. Jana Pawła II w dalszą trasę do Łagowa wyruszyła „Pielgrzymka Rowerowa 7. Jubileuszy”. Pielgrzymkę prowadził ks. Bogumił Lempkowski, prefekt siedleckiego II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Świętej Królowej Jadwigi.

Rowerowi pielgrzymi w większości uczniowie siedleckiej „Królówki” wraz z przewodnikiem ks. Bogumiłem Lempkowskim po pokonaniu w sumie 2240 km, dotarli 24 lipca br. do  Roma Aeterna – Wiecznego Miasta.
 
6 lipca po wysłuchaniu mszy świętej w kościele pw. Świętego Jana Pawła II w Siedlcach wyruszyli o godz. 9:00 sprzed magistratu, żegnani przez najbliższych oraz prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. Po drodze przejeżdżali m. in. przez Kraków i miejsca na Węgrzech związane historycznie z patronką szkoły, św. Jadwigą Andewageńską – królem Polski (1374-1399) oraz odwiedzili Pescantinę – miasto partnerskie Siedlec, oddalone 7 km od Werony.
 
Ta rowerowa pielgrzymka w swej nazwie kryła siedem celi upamiętniających ważne dla Polski i Diecezji Siedleckiej wydarzenia, w tym: 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i 200. rocznicę Diecezji Siedleckiej.
 
Do Dęblina pielgrzymi przybyli w piątek 6 lipca, gdzie nocowali w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W sobotę, po rannych nabożeństwach w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża odbyło się spotkanie wiernych parafii z uczestnikami pielgrzymki, którym burmistrz Dęblina Beata Siedlecka wręczyła materiały promocyjne. Podczas wizyty w Dęblinie ks. Bogumił Lempkowski udzielił również wywiadu dla Twojego Głosu. Po czym, proboszcz tutejszej parafii ks. Zbigniew Daniluk podjął pielgrzymów śniadaniem.
 
Zanim pielgrzymi opuścili Dęblin, udali się na Rynek, gdzie przed Pomnikiem Wolności, jej przewodnik ks. Bogumił Lemkowski odmówił modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa zgromadzonym. Następnie pielgrzymka wyruszyła w dalszą trasę do Łagowa, którą poza granice miasta odprowadził na rowerze radny Krzysztof Karbowski.
 
Tekst: Krzysztof Karbowski; fotografie Krzysztof Karbowski i Magdalena Grzelak.
Powrót