r. Imieniny:
logo

DĘBLIŃSKI PTT UPAMIĘTNIŁ ŻOŁNIERZY 15. PP „WILKÓW” AK-WIN

25.07.2018
DĘBLIŃSKI PTT UPAMIĘTNIŁ ŻOŁNIERZY 15. PP „WILKÓW” AK-WIN
W Brzezinach k/Stężycy 3 czerwca br. w Święto Dziękczynienia Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego upamiętnił żołnierzy 15. Pułku Piechoty „Wilków” Armii Krajowej–Wolność i Niezawisłość poległych w latach 1944-1946 za wolność i niepodległość Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Świętego Sebastiana. Nabożeństwo w intencji żołnierzy AK-WiN mjr Mariana Bernaciaka „Orlika” i mjr Franciszka Jerzego Jaskulskiego „Zagończyka” odprawił proboszcz ks. Mirosław Stańczuk.
 
Po Eucharystii odbyła się uroczysta zbiórka na cmentarzu parafialnym w Brzezinach przed zbiorową mogiłą żołnierzy 15. PP „Wilków” AK-WiN. Była modlitwa za poległych odmówiona przez proboszcza tutejszej parafii; okolicznościowe przemówienie Stanisława Gogacza – senatora Rzeczypospolitej Polskiej i Mariusza Pawlaka– przewodniczącego Koła ŚZŻ AK w Rykach; apel pamięci odczytany przez Krzysztofa Karbowskiego – prezesa dęblińskiego PTT i członka zarządu Koła ŚZŻ AK w Rykach; złożenie wiązanek i zapalenie zniczy na mogile partyzantów.
 
W uroczystości obok senatora RP Stanisława Gogacza i władz Koła ŚZŻ AK w Rykach z przewodniczącym Mariuszem Pawlakiem, wzięli udział kombatanci, druhowie OSP z Brzezin z pocztem sztandarowym, członkowie Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach, Stowarzyszenia Grupy Historycznej 15. Pułku Piechoty "Wilków" w Puławach, Oddziału Dęblińskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Dęblińskiego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej oraz mieszkańcy Brzezin.
 
Inicjatorem corocznego upamiętniania żołnierzy 15. PP „Wilków” AK-WiN oraz wzniesienia na cmentarzu w Brzezinach w 1975 r. monumentalnego pomnika na zbiorowej mogile podkomendnych „Orlika” był prezes Stowarzyszenia Konfederatów Barskich z Krakowa Zygmunt Badurski, który zmarł w kwietniu 2011 r.
 
Kontynuatorem organizowania tego patriotycznego wydarzenia od ośmiu lat jest radny Rady Miasta Dęblin Krzysztof Karbowski wraz z Oddziałem Dęblińskim PTT. W bieżącym roku uroczystość ta została zorganizowana ponadto przy udziale Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach i Dęblińskiego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej.
 
Tekst: Krzysztof Karbowski.
Powrót