r. Imieniny:
logo

BLIŻEJ HISTORII 02.04.2019 MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE

27.03.2019
BLIŻEJ HISTORII 02.04.2019 MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na spotkanie z cyklu BLIŻEJ HISTORII, 2 kwietnia 2019 r – wtorek, o godzinie 17.00. Naszym gościem będzie pan Mariusz Niestrawski, który wygłosi prelekcję pt „Droga amerykańskich ochotników do Wojska Polskiego”

Sto lat temu grupa amerykańskich ochotników wstąpiła do polskiego lotnictwa. Latając w składzie 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki Amerykanie na stałe zapisali się w dziejach biało-czerwonej szachownicy. Wystąpienie pt. „Droga amerykańskich ochotników do Wojska Polskiego” ma przybliżyć słuchaczom problem obecności Amerykanów w polskich Wojskach Lotniczych. Na początek zostaną przedstawione sylwetki obywateli amerykańskich pochodzenia polskiego. Zasadnicza część wystąpienia dotyczyć będzie jednak ochotników amerykańskich, którzy nie mieli zbyt wiele wspólnego z polskością, a mimo to zdecydowali się walczyć w imię obcej dla siebie sprawy. W referacie zostaną przybliżone postaci kpt. pil. Meriana Coopera i mjr. pil. Cedrica Faunt le Roy oraz ich towarzyszy, powody, dla których zdecydowali się wstąpić do Wojska Polskiego, a także oręż, którym władali walcząc o granice II Rzeczypospolitej. Kilka słów zostanie powiedzianych o nieśmiertelnym godle „kościuszkowskim”. Na koniec poruszony będzie temat amerykańskich ochotników, którzy dotarli do Polski w ostatnich miesiącach wojny polsko-bolszewickiej. W ramach podsumowania autor wystąpienia spróbuje oddać w liczbach znaczenie pomocy amerykańskich lotników w czasie wojny z bolszewicką Rosją.

Mariusz Niestrawski – absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Historyk lotnictwa i popularyzator dziejów polskich skrzydeł. Autor dwutomowej pracy „Polskie Wojska Lotnicze w okresie walk o granice II Rzeczypospolitej”, a także szeregu artykułów naukowych i popularnonaukowych, publikowanych między innymi na łamach: „Lotnictwa”, „Lotnictwa. International Aviation”, „Aeroplanu”, „Gapy. Lotniczego Magazynu Historycznego”, a także „Polski Zbrojnej. Historia”. W latach 2010-2014 pracownik Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Od 2012 roku redaktor prowadzący dział Historia na portalu internetowym Infolotnicze.pl. W latach 2014-2017 współpracował z wydawnictwem Napoleon V. Od 2015 roku w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, od 2017 roku pracuje na stanowisku kustosza.

Zapraszamy- wstęp wolny!

 

BLIŻEJ HISTORII

Mariusz Niestrawski – Droga amerykańskich ochotników do Wojska Polskiego

02.04.2019, godz. 17.00

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1

 

Powrót