r. Imieniny:
logo

LEKTURY NIE MUSZĄ BYĆ NUDNE

04.04.2019
LEKTURY NIE MUSZĄ BYĆ NUDNE W SP4 w Dęblinie uczniowie chętnie czytają lektury i nie mają czasu na nudę podczas ich omawiania. Nauczycielki języka polskiego, pani Elżbieta Trzaskowska i pani Katarzyna Dybalska wpadły na pomysł, jak uatrakcyjnić lekcje związane z omawianiem lektur, które, jak wiadomo, uczniowie nie zawsze chętnie czytają. Nauczycielki wprowadzają swoich uczniów w świat lektur w dość nietypowy sposób. Uczniowie klasy VIII B swoją przygodę z "Panem Tadeuszem" zwieńczyli twórczymi lapbookami. Wielu z nich wykazało się wyjątkową kreatywnością. Taka praca przygotowana przez ucznia pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opisy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczane jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnym kształcie i karteczkach.

Z kolei uczniowie klasy VC podczas omawiania lektury "Lew, czarownica i stara szafa" wykonali piękne projekty szaf- lapbooków w swej treści nawiązujące do lektury. Kreatywność uczniów ujawniła się także podczas zorganizowanego w tej klasie "Spotkania na Olimpie", na którym  każdy uczeń mógł się wcielić w wybraną postać z mitologii greckiej.

Swój wkład w uatrakcyjnienie omawiania lektur mają także gimnazjaliści z klasy IIIA,  którzy w ramach omawiania "Kamieni na szaniec" przygotowali nietypową ścianę symbolizującą ruiny zniszczonej wojną Warszawy, na której umieszczono informacje przedstawiające losy głównych bohaterów Zośki, Rudego i Alka oraz historię Szarych Szeregów.

Z pewnością lektury "podane " w takiej formie pozostaną na dłużej w pamięci.

Ponadto wszystkie klasy czwarte brały udział w "Maratonie czytania Baśni Andersena", a także uczniowie prowadzą dzienniczki lektur, które wezmą udział w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną na koniec roku szkolnego.

Katarzyna Dybalska
Powrót