r. Imieniny:
logo

VIII DĘBLIŃSKIE OBCHODY DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ 

10.04.2019
VIII DĘBLIŃSKIE OBCHODY DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ 
W 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Urząd Miasta Dęblin, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Rykach im. Mariana Bernaciaka "Orlika", Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej organizują w sobotę 13 kwietnia br. „VIII DĘBLIŃSKIE OBCHODY DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ”.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 17. 00 mszą świętą w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża, w intencji żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych przez NKWD w 1940 r. zaginionych na Wschodzie; Michała Sochackiego – uczestnika powstań narodowych w 1831 i 1863; dr. Augusta Sochackiego – honorowego prezesa Związku Rezerwistów 15. pp „Wilków” i Honorowego Obywatela Miasta Dęblin.
 
Mieszkańcy Dęblina!
 
W 13 kwietnia 2019 roku mija 79. rocznica Zbrodni Katyńskiej dokonanej przez sowieckie NKWD w 1940 r. Wśród ofiar tego bestialskiego ludobójstwa byli również lotnicy polscy – absolwenci dęblińskiej
„Szkoły Orląt”; żołnierze Wojska Polskiego, w tym 15. pp „Wilków’ i Korpusu Ochrony Pogranicza; funkcjonariusze Policji Państwowej, którzy pełnili służbę na terenie gminy Irena /obecnie Dęblina/ w latach 1919-1939.
 
W Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni oraz w innych nieznanych dotąd miejscach kaźni ogółem zostało zamordowanych 21 857 Polaków, m.in.: ksiądz mjr Mieczysław Janas-kapelan WP w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1, a także urodzeni w Dęblinie por. inż. architekt Józef Kobyliński i por. inż. Zygmunt Sochacki –syn dr. Augusta Sochackiego, Honorowego Obywatela Dęblina i wnuk Michała Sochackiego, uczestnika powstań narodowych w 1831 i 1863 r.
 
W imieniu organizatorów zapraszamy do wzięcia udziału w „VIII DĘBLIŃSKICH OBCHODACH DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ”, które odbędą się w Dęblinie, w sobotę 13 kwietnia 2019 r. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 mszą świętą w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie.
 
Po czym nastąpi przemarsz ul. 1 Maja do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie na dziedzińcu tej placówki oświatowej, przed „Dębem Pamięci” i tablicą ku czci por. inż. Zygmunta Sochackiego odbędzie się Uroczysta Zbiórka – modlitwa okolicznościowe wystąpienia, Apel Pamięci, zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów.
 
Komitet Organizacyjny
 
 
 
VIII DĘBLIŃSKIE OBCHODY DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Powrót