r. Imieniny:
logo
LOTNICZA AKADEMIA WOJSKOWA 4 SKRZYDŁO LOTNICTWA SZKOLNEGO CENTRUM SZKOLENIA INŻYNIERYJNO - LOTNICZEGO SZKOŁA PODOFICERSKA SIŁ POWIETRZNYCH 41. BAZA LOTNICTWA SZKOLNEGO W DĘBLINIE AEROKLUB ORLĄT MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE 1 DĘBLIŃSKI BATALION DROGOWO MOSTOWY 22. BATALION LEKKIEJ PIECHOTY WOJSKOWE ZAKŁADY INŻYNIERYJNE S.A. WOJSKOWE ZAKŁADY LOTNICZE NR.1 S.A.

AMERYKAŃSKIE GWIAZDY NA POLSKIM NIEBIE

24.06.2019
Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie Wernisaż wystawy 4.07.2019 r. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

100 lat polsko-amerykańskiej współpracy lotniczej 1919-2019 wystawa objęta patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka.
 
4 lipca 2019 r. w święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki, zapraszamy naszych widzów na wystawę poświęconą setnej rocznicy nawiązania współpracy lotniczej pomiędzy Polską a USA.
 
Na wystawie, poza unikatowymi fotografiami, widzowie będą mogli zobaczyć szkoleniowy myśliwiec F-16A Block 15 z nr 561 z Centrum Szkolenia Inżynieryjno- Lotniczego oraz kolekcję naszywek wojskowych o tematyce polsko-amerykańskiej Mirosława Czaplickiego.
 
Scenariusz wystawy: Paweł Pawłowski, Roman Kozłowski, Marcin Arbuz, Robert Gretzyngier
 
Współpraca: Dagmara Krukowska, Milena Przychodzeń.
 
Wystawa będzie prezentowana do 30 listopada 2019 r.
 
Wernisaż jest wydarzeniem otwierającym piknik wojskowy GOOD MORNING DĘBLIN 5-6.07.2019
 
Czwartek, 04.07.2019, godzina 12.00
 
Miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1
 
AMERYKAŃSKIE GWIAZDY NA POLSKIM NIEBIE
 
 
Wystawa AMERYKAŃSKIE GWIAZDY NA POLSKIM NIEBIE prezentuje najważniejsze wątki stuletniej współpracy i kontaktów polsko – amerykańskich w dziedzinie lotnictwa wojskowego w latach 1919-2019. A wszystko zaczęło się dwóch polskich bojowników o niepodległość Rzeczpospolitej przeciwko Rosji: Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, którzy zmuszeni byli emigrować do Ameryki z kraju przed represjami, w drugiej połowie XVIII wieku. Na nowym lądzie wzięli udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ich legenda i wykazane bohaterstwo są żywe do dziś w USA. Szczególnie brygadier Kazimierz Pułaski cieszy się niebywałym szacunkiem w narodzie amerykańskim za swą śmiertelną ofiarę pod Savannah w 1779 r. Zasługi Pułaskiego i Kościuszki dla budowania potęgi militarnej Stanów Zjednoczonych Ameryki miały wpływ na kolejne pokolenia amerykańskich obywateli.
 
 
Te tragiczne okoliczności dla budowania przyjaźni polsko-amerykańskiej rozpoczynają wątek narracyjny naszej wystawy. Z okresu międzywojennego przedstawiamy nieznane szeroko fakty i wydarzenia, które świadczą o kontynuowaniu wspólnoty losów żołnierskich polsko- amerykańskich. Podobnie podczas II wojny światowej polski sztandarowy 303. Dywizjon kontynuuje tradycje 7 Eskadry amerykańskiej 1919-1920. Wielu Polaków służyło w lotnictwie amerykańskim, wielu latało na amerykańskich samolotach. Narodziły się wielkie indywidualne przyjaźnie i braterstwo broni.
 
Po zakończeniu II wojny światowej wspólne kontakty Polski z USA i całym Zachodem uległy całkowitemu zerwaniu. Zniszczono nawet jedyne dwa egzemplarze Spitfire, które prezentowano pod koniec lat 40-tych w Muzeum Wojska Polskiego. Powstały dwa wrogie bloki polityczno- wojskowe - NATO ze Stanami Zjednoczonymi i Układ Warszawski ze Związkiem Radzieckim. Polska, w wyniku rozstrzygnięć jałtańsko- poczdamskich, znalazła się Bloku Wschodnim. Do końca lat 80-tych XX w. trwała „zimna wojna”. Jakiekolwiek kontakty z obywatelami państw zachodnich, a najbardziej USA, były surowo zakazane. Groziło wydalenie z wojska i oskarżenie o szpiegostwo. Kontakty na polu militarnym były niedopuszczalne. Działały embarga obustronne, które miały zapobiegać przenikowi do wrogich bloków technologii, która mogła mieć zastosowanie militarne.
 
Po upadku komunizmu w Polsce, stosunki polsko-amerykańskie zyskały inny jakościowo wymiar. Po wstąpieniu w 1999 roku do struktur NATO uzyskaliśmy dostęp do amerykańskich technologii wojskowych, w tym do zakupu samolotu F-16. Współdziałanie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego umożliwiało szkolenie polskich pilotów i personelu technicznego w USA. Po dziś dzień nasi lotnicy wraz z Amerykanami biorą udział w zaawansowanych ćwiczeniach wojskowych. Zwieńczeniem tej współpracy jest planowane przez resort obrony narodowej nabycie najnowocześniejszego amerykańskiego sprzętu lotniczego w postaci samolotu F-35.
Powrót