r. Imieniny:
logo

POŻEGNALIŚMY MJR. EUGENIUSZA MADONIA PS. ROWER

31.12.2019
POŻEGNALIŚMY MJR. EUGENIUSZA MADONIA PS. ROWER Ostatnie dni tego roku przyniosły niezwykle smutną wiadomość o śmierci majora Eugeniusza Madonia ps. ROWER. Zmarł dnia 19 grudnia 2019 roku.

Pochodzący z Ziemi Ułęskiej na Lubelszczyźnie, walczący w strukturach ryckich i puławskich AK-WiN. Żołnierz ZWZ, AK i WIN placówki nr 44 Sobieszyn, Rejon nr 4 Ryki – Ułęż obwodu AK Puławy, Komendant drużyny na terenie Podlodówki, uczestnik wielu akcji zbrojnych przeciw okupantom.

ŚP. Major Eugeniusz Madoń był związany z Dęblinem. Jego postać pamiętamy z obecności na uroczystościach Święta 15 Pułku Piechoty „Wilków”, które rok w rok obchodzone są w naszym mieście na początku września. 2 grudnia 2016 roku jako kombatant 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK wraz z przyjacielem kapitanem Romanem Maniakiem dokonał aktu przekazania sztandaru pułku na rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie, którego szkoła imię nosi do dziś. Znany był również dęblińskiej młodzieży, ponieważ przez wiele lat uczestniczył w żywych lekcjach patriotyzmu.   

Pogrzeb tego Niezłomnego Żołnierza odbył się 30 grudnia 2019 r. w warszawskim Kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Mszę Św. odprawili ks. Por. Błażej Woszczek oraz ks. dr Marcin Różański. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów Okręgu Mazowieckiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz sztandaru Koła ŚZŻAK w Rykach, przy którym honorową wartę pełnili Roman Padel oraz Jan Noworolnik, reprezentujący Ziemię Ułęską, z której pochodził i o którą walczył śp. Żołnierz „Orlika”. Następnie biografię Zmarłego przedstawił obecnym Prezes Koła ŚZŻAK w Rykach Mariusz Pawlak. Delegacja na grobie śp. Eugeniusza Madonia złożyła wieńce w imieniu:

- Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach,

- Wójta oraz Społeczeństwa Gminy Ułęż,

- Władz Samorządowych Miasta Dęblin oraz społeczności ZSO im. 15 P.P. „Wilków”
w Dęblinie.

Żegnamy Cię majorze w stanie spoczynku Eugeniuszu Madoniu – Żołnierzu Wyklęty i Niezłomny z Podlodówki, który nigdy nie straciłeś wiary, że doczekasz Polski takiej, o jaką walczyłeś z najeźdźcą niemieckim i sowieckim – Polski niepodległej i chrześcijańskiej.
Powrót