r. Imieniny:
logo

OBCHODY 96 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

12.11.2014
OBCHODY 96 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W miniony wtorek mieszkańcy Dęblina świętowali 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą w Kościele pod wezwaniem Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, odprawioną w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszczowie dęblińskich parafii: ks. Zbigniew Daniluk, ks. kan. Jan Romaniuk i ks. kpt. Marcin Czeropski. Po mszy uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta przed Pomnik Niepodległości w Dęblinie, gdzie miały miejsce zaplanowane na ten wyjątkowy dzień dalsze uroczystości. Przy dźwiękach marsza kolumnę pieszych poprowadziła Orkiestra Wojskowa z Dęblina oraz Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej Nr 3248 z Twierdzy. Za nimi maszerowali harcerze, poczty sztandarowe: miasta, wojska, organizacji kombatanckich, zakładów pracy i placówek oświatowych oraz licznie przybyli mieszkańcy. Na placu przed Ratuszem osoby uczestniczące w obchodach wysłuchały okolicznościowego przemówienia Burmistrza Miasta - Stanisława Włodarczyka oraz oddały hołd wszystkim walczącym o wolną Polskę. Po odczytaniu Apelu Pamięci oddana została salwa honorowa. Do szczególnej oprawy święta przyczyniła się także asysta honorowa przy Pomniku Niepodległości pełniona przez podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz dęblińską młodzież ubraną w stroje historyczne. Po złożeniu przez delegacje wieńców i wiązanek, na zakończenie uroczystości na świeżym powietrzu, Orkiestra Wojskowa z Dęblina wykonała krótki koncert pieśni patriotycznych. Całości dopełniła niezwykle widowiskowa parada motocyklistów, zorganizowana przez Grupę Motocyklową „Delta". Jak co roku dęblińskie obchody Święta 11 Listopada zwieńczyła uroczysta Sesja Rady Miasta, którą prowadził Przewodniczący Rady Miasta - Henryk Wiejak. Jednym z jej punktów było nadanie odznaczeń. Jerzy Trzaskowski, Marek Basaj i Witold Chochowski otrzymali „Odznakę Honorową Sybiraków" - w uznaniu zasług dla Związku Sybiraków. Pan Witold Zamojski otrzymał „Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej", za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Okolicznościową sesję uświetnił występ artystyczny dzieci i młodzieży
ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Dęblinie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz współorganizatorom uroczystości, a w szczególności Księżom, pocztom sztandarowym, Kompanii Honorowej, Orkiestrze Wojskowej, delegacjom i przedstawicielom instytucji, jednostek wojskowych, zakładów pracy oraz organizacji pozarządowych, a także młodzieży szkolnej. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za przybycie i wspólne przeżywanie narodowego święta.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTOGALERII

Powrót