r. Imieniny:
logo

NOWE DOWODY OSOBISTE OD 1 MARCA

27.02.2015
Nowe dowody osobiste od 1 marca Od 1 marca w nowym dowodzie osobistym nie będzie już zawartych informacji o adresie zameldowania. Dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują dane adresowe w rejestrze PESEL. W banku czy u notariusza wystarczy oświadczenie obywatela potwierdzone własnoręcznym podpisem.

Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie. Dane adresowe nie są informacją, która stanowi o tożsamości osoby, więc ich zamieszczanie w dowodzie osobistym nie jest konieczne. Do tej pory około 400 tys. osób rocznie było zmuszonych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany adresu zameldowania. Z nowego wzoru dowodu osobistego zniknie adres. Dzięki temu, przy zmianie meldunku, nie będzie trzeba każdorazowo wymieniać dokumentu tożsamości.

Nowe dokumenty tożsamości zawierać będą dodatkowe elementy zabezpieczające je przed fałszerstwami. Z dokumentów znikną prócz danych na temat adresu zameldowania informacje na temat wzrostu oraz koloru oczu ich posiadacza. Pojawi się natomiast m.in. powtórzone zdjęcie.

Kolejne zmiany to m.in. dodanie na blankiecie dowodu osobistego:

  • elementu graficznego przedstawiającego kontur mapy Polski z literami „RP” wykonany farbą optycznie zmienną;
  • mikrodruków wkomponowanych w tło o treści „Rzeczpospolita Polska” oraz
  • transparentnych elementów, wykazujących zmienne właściwości optyczne, umiejscowionych w prawym dolnym rogu zdjęcia.

Nowy wzór dowodu tożsamości wykazywał będzie także szczególne znaki pod wpływem promieniowania UV. 

Poniżej prezentujemy nowy wzór dowodu osobistego.

 

Ulotka informacyjna nt. nowego wzoru dowodu osobistego - MSW i PWPW (plik: PDF, rozmiar pliku: 2500.16 KB)
Powrót