r. Imieniny:
logo

RELACJA Z OBCHODÓW 224. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W DĘBLINIE

05.05.2015
Relacja z obchodów 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Dęblinie 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski uczciły w niedzielę oficjalne delegacje i mieszkańcy Dęblina. Po uroczystej mszy świętej w kościele Św. Piusa V Papieża główne uroczystości odbyły się na skwerze przed Urzędem Miejskim.

Tegoroczne obchody tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem władz samorządowych, wojska, pocztów sztandarowych, organizacji pozarządowych, młodzieży i mieszkańców miasta. Msza koncelebrowana była przez Proboszczów dęblińskich parafii: Ks. Kan. Jana Romaniuka, Ks. Zbigniewa Daniluka oraz Ks. kpt. Marcina Czeropskiego. Kazanie nawiązujące do wartości narodowych i uczuć patriotycznych wygłosił Ks. Bogumił Lempkowski. Po zakończeniu eucharystii ulicami 1 Maja i Warszawską, w asyście funkcjonariuszy Policji i przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej przeszedł pochód 3 Majowy. Dalsza część uroczystości odbyła się na skwerze przed Urzędem Miasta. Po odsłuchaniu Hymnu Państwowego i podniesieniu na maszcie flagi biało-czerwonej głos zabrała Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka. W swoim okolicznościowym przemówieniu zwróciła się bezpośrednio do mieszkańców miasta min: takimi słowami:
 
„Szanowni Państwo, korzystając z okazji proszę Was i siebie, abyśmy przykładem Naszych przodków potrafili dbać o Naszą Małą Ojczyznę - Dęblin i tą wielką - Polskę. Byśmy czuli dumę z Naszych wspólnych osiągnięć i sukcesów. Byśmy się nawzajem wspierali i a nie tylko krytykowali.     Życzę Nam, byśmy jako Polacy i Dębliniacy wspólnie podejmowali się zadań na miarę tego wydarzenia, które dziś świętujemy. Oby każda zrealizowana przez Nas z powodzeniem inicjatywa była wzmocnieniem dla miasta i całej jego społeczności.”
 
Podczas uroczystości głos zabrał również Pan Albin Mazurek- Dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, który odczytał list Wojewody Lubelskiego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas swojego przemówienia pogratulował również Pani Beacie Siedleckiej objęcia stanowiska burmistrza.
 
Po Apelu Pamięci i oddaniu Salwy Honorowej  przedstawiciele władz samorządowych, szkół, młodzieży, związków i organizacji pozarządowych złożyli wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości. W imieniu społeczności miasta wiązanki złożyli - Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, Przewodniczący Rady Miasta Dęblin Waldemar Chochowski oraz Sekretarz Miasta Michał Dziubka.
 
W tym uroczystym dniu nie zabrakło również występu Orkiestry Wojskowej z Dęblina, która dała wyśmienity popis swoich umiejętności.
 
Ostatnim punktem obchodów 3 Majowych była Uroczysta Sesja Rady Miasta Dęblin na Sali Ślubów Urzędu Miejskiego. Uświetnieniem tego spotkania był występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dęblinie oraz koncert Chóru Dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”. Uroczysta sesja była niewątpliwie ciekawą lekcją historii, która przywołała obecnym najważniejsze wydarzenia dla Narodu Polskiego.
 
W tegorocznych uroczystościach 3 Maja wzięli udział przedstawiciele i pracownicy samorządów na szczeblu Naszego miasta, powiatu oraz województwa. Przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, prokuratury, kolei, służby zdrowia, poczty i bankowości. Dyrektorzy i pracownicy instytucji i placówek oświatowych oraz wychowawczych. Duchowni oraz przedstawiciele klubów sportowych i stowarzyszeń. Lokalni przedsiębiorcy, zarządcy spółek i zakładów pracy. Nie zabrakło również mieszkańców Dęblina, którzy również zaszczycili obchody swoją obecnością.
 
Powrót