r. Imieniny:
logo

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W DĘBLINIE

20.11.2015
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W DĘBLINIE Dzień 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie a listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych bliskich, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. W tych wyjątkowych dniach nie omijaliśmy również grobów nieznanych żołnierzy, którzy oddawali życie za ojczyznę… i nigdy nie wrócili do swoich matek, żon i dzieci

Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem, niewola i walka o wolność. Prześladowani i skazani na tułaczkę Polacy nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. W październiku 1918 roku rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Polska zmartwychwstała i już w pierwszych dniach życia nasze wojsko potrafiło pokonać nieprzyjaciela, przed którym inni drżeli.

A jak pisał poeta – „Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność zwykle krzyżami się mierzy. „

Tradycyjnie w dniu 11 Listopada władze miasta, delegacje i mieszkańcy Dęblina uczcili obchodzoną w tym roku 97 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Po mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele Św. Piusa V Papieża główne uroczystości miejskie odbyły się na skwerze przed Urzędem Miejskim.

Po zakończeniu Eucharystii ulicami 1 Maja i Warszawską, w asyście funkcjonariuszy Policji i przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej przeszedł Pochód Niepodległościowy. Dalsza część uroczystości odbyła się na skwerze przed Urzędem Miasta.

Po odsłuchaniu Hymnu Państwowego i podniesieniu na maszcie flagi biało-czerwonej głos zabrała Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka. W swoim okolicznościowym przemówieniu zwróciła się bezpośrednio do mieszkańców miasta min: takimi słowami: Dawniej patriotą nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra swojej ojczyzny. Patriota 200 lat temu to głównie uczestnik bitew na rzecz swego kraju, który z dumą obnosił się ze swą polskością. Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. W dzisiejszych czasach, aby żyło nam się dobrze potrzeba zgody i wzajemnego szacunku. Tylko dzięki zgodzie  i mądremu postępowaniu będziemy mogli budować dobrą przyszłość dla Naszego miasta. Stanowisko na które zostałam wybrana przez moich mieszkańców zobowiązuje mnie do dbania o lepszą przyszłość dla Dęblina. Na każdym kroku staram się przykładać należytą uwagę do nowych inwestycji i działań na rzecz lokalnego społeczeństwa.   Staram się także, aby w pędzie ku lepszej przyszłości nie zapominać o tak ważnych elementach jak nasza lokalna historia, duma narodowa i wartości ogólnoludzkie.

Po Apelu Pamięci i oddaniu Salwy Honorowej  przedstawiciele władz samorządowych, szkół, młodzieży, związków i organizacji pozarządowych złożyli wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości. W imieniu społeczności miasta wiązanki złożyli - Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, Przewodniczący Rady Miasta Dęblin Waldemar Chochowski oraz Sekretarz Miasta Michał Dziubka. W tym uroczystym dniu nie zabrakło również występu Orkiestry Wojskowej z Dęblina, która dała wyśmienity popis swoich umiejętności.

 

W obchodach udział wzięła również bardzo liczna grupa motocyklistów z grupy motocyklowej „DELTA Dęblin” oraz wielu sympatyzujących z nią motocyklistów z całego regionu. Parada motocyklowa wyruszyła spod Pomnika Lotników ulicą Warszawską na uroczyste obchody pod Pomnikiem Niepodległości. Na zakończenie przy głośnym dźwięku klaksonów odjechali na Wyspę Wisła w Stężycy, aby tam zakończyć tegoroczny sezon motocyklowy. 

 

Ostatnim punktem obchodów Święta Niepodległości była Uroczysta Sesja Rady Miasta Dęblin na Sali Ślubów Urzędu Miejskiego. Uświetnieniem tego spotkania był występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie, który został przygotowany przez nauczycielkę historii Tamarę Czyż- Kąsek. Wyjątkową chwilą podczas uroczystej sesji było uhonorowanie Pana Ludwika Wolińskiego medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Odznaczenie wręczył zadłużonemu weteranowi walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej Pan Paweł Nakonieczny, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.  

 

W tegorocznych obchodach Święta Niepodległości wzięli udział przedstawiciele i pracownicy samorządów na szczeblu Naszego miasta, powiatu oraz województwa. Przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, prokuratury, kolei, służby zdrowia, poczty i bankowości. Dyrektorzy i pracownicy instytucji i placówek oświatowych oraz wychowawczych. Duchowni oraz przedstawiciele klubów sportowych, stowarzyszeń i członkowie zarządów osiedlowych. Lokalni przedsiębiorcy, zarządcy spółek i zakładów pracy. Nie zabrakło również mieszkańców Dęblina, którzy również zaszczycili obchody swoją obecnością.

 

Powrót