r. Imieniny:
logo

KSIĄDZ KANONIK JAN ROMANIUK NIE ŻYJE.

04.01.2016
Ksiądz kanonik Jan Romaniuk nie żyje. W sobotę 2 stycznia 2016 r. zmarł ks. kanonik Jan Romaniuk - proboszcz parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie, diecezjalny duszpasterz rolników.

 
Uroczystości żałobne rozpoczną się w poniedziałek 4 stycznia o godz. 18.00 w parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie, Mszą św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy.
 
Msza św. pogrzebowa będzie odprawiona we wtorek, 5 stycznia o godz. 13.00 w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Neplach. Przewodniczyć jej będzie biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk.
 
Po Mszy św. ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.
 
Ks. kanonik Jan Romaniuk (1956-2016)

Urodził się 4 października 1956 r. w Neplach i w kościele parafialnym został ochrzczony otrzymując imiona Jan Franciszek. W tym też kościele przyjął sakrament bierzmowania. Rodzicami jego byli Jan i Jadwiga z d. Bojalska małżonkowie Romaniuk, rolnicy posiadający własne gospodarstwo.

Szkołę Podstawową ukończył w 1971 r. Neplach, a Liceum Ogólnokształcące w Terespolu, otrzymując świadectwo maturalne w 1975 r. Był ministrantem i lektorem w swojej parafii, a „myśl o kapłaństwie i pragnienie poznania nauki Chrystusa i szerzenie jej wśród ludzi” były motywem zostania kapłanem.

Zaraz po maturze złożył prośbę o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Jego ówczesny proboszcz ks. prałat Zdzisław Oziembło, wystawił pochlebne świadectwo kandydatowi do seminarium, podkreślając jego „pilność, pobożność, obowiązkowość i życzliwość wobec ludzi”. Został przyjęty do seminarium. Jednak w październiku 1975 r. został w grupie kilku kleryków powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Był to dwuletni pobyt w kleryckiej jednostce wojskowej w Brzegu nad Odrą.

Po odbyciu służby wojskowej powrócił do seminarium i kontynuował formację intelektualną i duchową do kapłaństwa. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 lutego 1982 r. w katedrze siedleckiej z rąk bpa Jana Mazura. Był to czas stanu wojennego i w takich okolicznościach w kraju rozpoczął posługę kapłańską.
 
Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Stanisława w Siedlcach (1982-1986), Narodzenia NMP w Białej Podl. (1986-1989), Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie (1989-1992). Był przewodnikiem grupy siedleckiej podczas Pieszej Pielgrzymko Podlaskiej na Jasną Górę (1982-1986). W Łukowie był kapelanem szpitala i prefektem LO im. Tadeusza Kościuszki.

Proboszczem parafii Brzeziny został z dniem 1 lipca 1992 r. Od 1996 r. pełnił także obowiązki dekanalnego wizytatora religii w dekanacie ryckim. Następnie został proboszczem parafii Zofibór od 14 października 1997 r. Również w dekanacie łukowskim II był dekanalnym wizytatorem nauczania religii. Natomiast od 2003 r. pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rolników. Co roku organizował diecezjalne dożynki rolników w sanktuarium w Woli Gułowskiej, a także brał czynny udział w różnych spotkaniach krajowych duszpasterzy rolników.

Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz i rekolekcjonista. Należał do grupy diecezjalnych kapłanów-misjonarzy, którzy w latach 1997-1999 prowadzili misje ewangelizacyjne w diecezji siedleckiej przed Jubileuszem 2000 Roku.

Proboszczem parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie został z dniem 1 maja 2003 r. Tutaj podjął z parafianami trud budowy nowego, murowanego kościoła parafialnego. Budowę doprowadził prawie do końca w tzw. stanie surowym.

Biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski doceniając jego gorliwość duszpasterską mianował go 23 stycznia 2010 r. kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Łukowskiej. Natomiast biskup polowy Wojska Polskiego odznaczył go w 2011 r. medalem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, przyznanym wszystkim klerykom, którzy w czasach komunistycznych zostali powołani do służby wojskowej.

W minionym roku pojawiła się choroba nowotworowa. Przeszedł ciężkie i długie leczenie w szpitalach. Jednak stan zdrowia pogarszał się. Przyjmował chorobę ze spokojem i zaufaniem Bogu. Kapłani i wierni wspierali go modlitwą i pomocą w duszpasterstwie.

Zmarł 2 stycznia 2016 r. na plebanii w Dęblinie. Przeżył 59 lat i prawie 34 lata w kapłaństwie.
 
Requiescat in pace.
 
opr. ks. Bernard Błoński
źródło: podlasie24.pl
 
 
Powrót