r. Imieniny:
logo

WERNISAŻ WYSTAWY "NIECH SIĘ PLECIE!"

09.12.2016
  Dnia 07.10.2016r. W Galerii "Nad Wisłą" miał miejsce wernisaż wystawy "Niech się plecie!", prezentującej tradycyjne plecionkarstwo w Polsce.  Dnia 07.10.2016r. W Galerii "Nad Wisłą" miał miejsce wernisaż wystawy "Niech się plecie!", prezentującej tradycyjne plecionkarstwo w Polsce.

Autorem wystawy jest Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna, prowadzące badania etnograficzne nad aktualnym stanem tej starej techniki wytwarzania wyrobów użytkowych i dekoracyjnych.

Wystawie towarzyszą warsztaty wikliniarskie, w ramach których uczestnicy mają okazję spotkać się z twórcami ludowymi i mogą podpatrzeć ich pracę. W MDK grupę warsztatowiczów tworzą studenci Wydziału Projektowania Form Przemysłowych z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy będą poznawać tradycyjne plecionkarstwo. Kolejnym etapem spotkania będzie wspólne opracowanie nowego wizerunku plecionek inspirowanych tradycją.

Instruktorzy warsztatów:

  • Anna Szwaja – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,
  • Paulina Adamska-Malesza – Stowarzyszenie Srefenta z Cieszyna,
  • Grzegorz Gordat – Miejski Dom Kultury w Dęblinie.

Ekspozycja wystawy i warsztaty odbywają się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Świątecznym akcentem imprezy był kiermasz bożonarodzeniowy, na którym prezentowały się trzy placówki z terenu naszego miasta: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Miejski Dom Kultury. Kiermasz rękodzieła trwa do 16-go grudnia, zaś wystawę można oglądać do 24-go grudnia. Zapraszamy!

 

Powrót