r. Imieniny:
logo

LETNIA NOC W MUZEUM

08.08.2017
Letnia Noc w Muzeum Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie serdecznie zaprasza do udziału w Letniej Nocy w Muzeum, która odbędzie się 15 sierpnia 2017r. z okazji Święta Wojska Polskiego.

Spotkanie rozpocznie uroczyste otwarcie nowej wystawy o godz. 18.00, poświęconej największemu służącemu w Polskich Siłach Powietrznych, śmigłowcowi Mi-6 – w sześćdziesiątą rocznicę oblotu.

Kolejny wernisaż zaplanowaliśmy na godz. 20.00. MiG-29 w czterdziestą rocznicę oblotu konstrukcji. Słowo wstępne wygłoszą – znany pasjonatom lotnictwa z lotów pokazowych, kpt. (R) pil. Witold „Toyo” Sokół – przez wiele lat związany z konstrukcją samolotu MiG-29, pilot 1 ELT, który podzieli się z nami swoimi doświadczeniami i wyjaśni trudności pilotażu pod presją pokazów lotniczych. Prelekcję historyczną
na temat największego służącego w Polsce śmigłowca Mi-6 wygłosi ppłk (R) nawig. Andrzej Kołodziejski.

Wernisaże przeplatane będą koncertami oraz iluminacją statków powietrznych. Wśród występujących gwiazd wieczoru znajdziecie Państwo, dobrze już rozpoznawalny zespół „Aplauz” z Gołębia, podbijający serca publiczności zespół „Szarotki”, reprezentujący 5. Batalion Strzelców Podhalańskich. Przy akompaniamencie Przyjaciela naszego muzeum - społecznego dyrektora artystycznego - Andrzeja „Cypisa” Królikowskiego, wystąpi solistka MSP Ewelina Pisarska-Kalbarczyk.

Na scenie zobaczymy również Miss tegorocznego „Military Festiwal” Marysię Linde z akompaniującym jej na gitarze Łukaszem Leniem.

Na zakończenie crème de la crème, występ ojca chrzestnego polskiej muzyki elektronicznej – Władysław „Gudonis” Komendarek, który przygotował na tę okazję specjalne aranżacje muzyczne i show połączone z pokazem laserów.

 

Władysław „Gudonis” Komendarek

W twórczości Komendarka można odnaleźć echa muzyki rockowej, a nawet hardrockowej, klasycznej, jazzowej, etnicznej oraz eksperymentalnej. Muzyk jest wirtuozem kosmicznego brzmienia i pionierem polskiej elektroniki.

Karierę muzyczną rozpoczął w latach siedemdziesiątych w Grupie Dominika. W latach 1973-1983 był członkiem zespołu Exodus, z którym wydał pięć albumów. Od połowy lat osiemdziesiątych muzyk postawił na twórczość solową.

Jest potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego, autora słynnego poloneza Pożegnanie Ojczyzny.

Ma za sobą koncerty na festiwalach rockowych (Jarocin), elektronicznych (KLEM Nijmegen-Holandia, Drezno-Niemcy, Linz-Austria) jak i jazzowych (Jazz Jamboree). Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m. in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granicą, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami.

Na swoim koncie ma ponad 30 wydanych płyt. Muzyk koncertuje nie tylko na imponującym zestawie syntezatorów, ale również w kościołach na organach lub na fortepianie. Jedna z płyt Komendarka zatytułowana jest „Komendarek – Chopin” i zawiera autorskie interpretacje utworów Chopina.

Różnorodne instrumentarium pozwala na tworzenie eksperymentalnej, opartej na nowych koncepcjach muzyki. Komendarek do dnia dzisiejszego zaskakuje nowoczesnymi pomysłami i koncepcjami artystycznymi. Nie trzyma się sztywno reguł muzyki, stąd bardzo trudno „zaszufladkować” artystę.  Do dnia dzisiejszego tworzy i nagrywa w domowym studio, w sochaczewskich lasach.

Andrzej „Cypis” Królikowski,

jest muzykiem – samoukiem i jak sam mówi: „gra na wszystkim co mu w ręce wpadnie”. Teksty rodzą się w jego głowie w sposób nagły i niespodziewany. Głównie o pasji latania, marzeniach i drodze do ich spełnienia. We wrześniu 2017 roku będzie miał sposobność obchodzić czterdziestolecie istnienia artystycznego w środowisku lotniczym. W czasach nauki w Liceum Lotniczym uczestniczył w wielu projektach tworzonych przez legendarną już dzisiaj animatorkę kultury Martę Jakubowską - od zespołu muzycznego po kabaret. Podczas studiów w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej był jednym z założycieli pierwszego zespołu rockowego w Wojsku Polskim ONiR oraz twórcą jego repertuaru, a także gitarzystą i aranżerem. Brał też udział jako akustyk w pracach nad spektaklami zespołu Krąg, a także popularyzował muzykę poprzez organizację koncertów i prowadzenie dyskotek, które cieszyły się ogromną popularnością. Po promocji zajmował się działalnością instruktorską z młodymi entuzjastami muzyki w Zamościu, następnie w Pile - co zaowocowało jego awansem do wydziału kultury Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej na stanowisko instruktora ds. amatorskiej twórczości artystycznej. Po kilku latach skierowano go na inne stanowisko, z którego odszedł na emeryturę. I tu byłby pewnie koniec tej opowieści, gdyby nie rok 2013 i powrót Cypisa na scenę oraz powtórny gejzer twórczy. Zorganizował dwa Zjazdy Twórców Kultury, był twórcą programów trzech edycji Muzycznych Nocy Muzealnych, głównym sprawcą powstania pod auspicjami MSP pierwszego w historii śpiewnika pieśni i piosenek lotniczych „Skrzydlata Muza”, jest pomysłodawcą i jednoosobowym biurem organizacyjnym projektu „Skrzydła nad Kazimierzem”. Ponownie pracuje z młodzieżą, zarówno ze studentami WSOSP jak i uczniami Liceum Lotniczego, gdzie od dwóch lat prowadzi zespół Dywizjon 24. Od 2014 roku realizuje wspólnie projekty z obdarzoną nieprzeciętnym głosem Eweliną Pisarską Kalbarczyk dla której pisze i komponuje.

Szkolny zespół dziecięcy „Aplauz

Powstał w 2009 r, ale nazwę, pod którą teraz występuje przyjął w roku 2011. W skład grupy wchodzą uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Gołębiu, w wieku od 6 do 16 lat. „Aplauz” jest laureatem wielu konkursów i festiwali ma poziomie powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Opiekunami zespołu są Dorota Jabłońska i Dariusz Kosmowski, który jednocześnie akompaniuje zespołowi. Wykonują kompozycje z repertuaru popularnego polskich i zagranicznych artystów oraz utwory napisane specjalnie dla nich, m.in. przez zaprzyjaźnioną z zespołem poetkę Agnieszkę Maj.

Zespół „Szarotki

Reprezentujący 5 Batalion Strzelców Podhalańskich „Szarotki”, to projekt prowadzony od kilku lat przez instruktorkę klubu 5BSP panią Elżbietę Bernatek. Zespół jest laureatem wielu konkursów na szczeblu centralnym zarówno Wojska Polskiego, jak i instytucji kulturalnych środowiska cywilnego, ponieważ jego członkowie są wszechstronnie uzdolnieni i przygotowani do wykonawstwa praktycznie każdego z rodzajów muzyki, od piosenek zespołu ABBA po romanse cygańskie i pieśni patriotyczne. W skład zespołu wchodzi młodzież, która praktycznie od najmłodszych lat rozwijała swoje uzdolnienia pod kierunkiem pani Eli i ciekawostką może być fakt, że większość z nich, po zaaplikowaniu przez instruktorkę twórczego bakcyla, wspomagała swój talent nauką w szkołach muzycznych różnego szczebla.

Marysia Linde pochodzi ze śląskich Golasowic, na co dzień uczennica Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, wzbijająca się na mechanicznych skrzydłach - mająca za sobą pierwsze skoki spadochronowe.

Wraz z przyjaciółmi śpiewa w najnowszym projekcie „Dywizjon 24”. Zadebiutowała niespełna rok temu na deskach Muzeum Sił Powietrznych w projekcie wigilijnym. Już ma za sobą występy na Wigilii żołnierskiej w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, a ostatnio 8. Military Festival w Ustroniu, gdzie zdobyła nagrodę dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz została wybrana Miss Military Festival.

Ewelina Pisarska-Kalbarczyk

Solistka Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Śpiewa od najmłodszych lat. Na co dzień zajmuje się obsługą ruchu turystycznego w naszej placówce. Wolnymi chwilami tworzy muzykę. Za sobą posiada doświadczenie ze szkolnych i profesjonalnych projektów muzycznych. Wieloletnia frontmenka zespołu „Ananke” lubującego się w mocnym brzmieniu rockowym. Pisze teksty i występuje. W ostatnich latach wraz z przyjaciółmi tworzy materiał do powstającej płyty z muzyką elektroniczną. Od trzech lat reprezentuje MSP na ogólnopolskich przeglądach artystycznych. Dobrze czuje się w wielu gatunkach muzyki, również poezji śpiewanej.

Łukasz Leń

Łukasz Leń - gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Założyciel i lider zespołu BLEACH, a także gitarzysta i współproducent rapera Lasio Companija. Na swoim koncie ma kilka płyt, wiele koncertów (między innymi w Jarocinie i Seven Festival w Węgorzewie). Autor utworu "To jest Dęblin".

Lotnictwo i fotografia od zawsze były nierozłączne. Już w czasach pierwszych lotów balonowych próbowano wykonywać zdjęcia lotnicze. Piloci jako elita społeczna uwielbiali się portretować, czy to w studio, czy na tle swoich powietrznych maszyn. Dlatego też Grupa Rekonstrukcji Historycznej ,,Wolant” wraz z ,,Atellier Weissmann” pojawią się 15 sierpnia w muzeum, aby zaprezentować Państwu sylwetki rekonstruktorów w przedwojennych mundurach lotniczych oraz wprowadzić w tajniki fotograficznego rzemiosła. W trakcie wydarzenia będzie można porozmawiać o tradycjach polskiego lotnictwa wojskowego, a także poznać proces pracy z wielkoformatowym aparatem studyjnym z początku XX wieku.

Zapraszamy na: spotkanie z historią polskiego lotnictwa wojskowego, fotografii
w czasach II RP, zajmujące prelekcje, wystawy, porywające koncerty i magiczną grę światła.

 

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie ul. Lotników Polskich 1.

Wstęp wolny!

 

w programie:

18.00 – powitanie gości

18.15 – otwarcie wystawy jednego eksponatu – Śmigłowiec Mi-6 w 60. rocznicę oblotu – prelekcja historyczna

19.00 – rozpoczęcie Muzycznej Nocy Letniej – Andrzej Cypis Królikowski –  koncert zespołu APLAUZ – hangar lotniczy

20.00 – otwarcie wystawy jednego eksponatu – samolot myśliwski MiG-29 w 40. rocznicę oblotu – prelekcja historyczna

20.30 – koncert zespołu SZAROTKI – hangar lotniczy

21.30 – Władysław KOMENDAREK – koncert z pokazem laserów

18.30 – 23.00 pokazy grup rekonstrukcji historycznej oraz iluminacja muzealiów.

 

Link do wydarzenia:

http://muzeumsp.pl/letnia-noc-w-muzeum/

Plakat

 

 

Powrót