r. Imieniny:
logo

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2017

19.09.2017
Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 W sobotę dnia 16 września w Dęblinie na terenie Miejskiego Domu Kultury odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem : Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu.

Wydarzenie rozpoczęło się późnym porankiem  od zbiórki i rejestracji uczestników rajdu terenowego szlakiem dziedzictwa historycznego Dęblina pod Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. O godzinie 10 wszyscy uczestnicy wyruszyli na pieszy rajd wraz z przewodnikiem.

Uczestnicy podziwiali między innym: lotniskową wieżę ciśnień, Fort Mierzwiączka ( jedyny dobrze zachowany fort twierdzy carskiej ), Fort III Lotnisko, Bramę Lubelską, Cytadelę, Muzeum Twierdzy.

Rajd miał na celu przedstawienie najważniejszych miejsc związanych z krajobrazem kulturowym dawnej twierdzy i miasta, które stało się stolicą polskiego lotnictwa wojskowego.

Spacer historyczny zakończył się nad Wisłą, vis a vis Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbyło się otwarcie wystawy plenerowej „Na językach” – przygotowanej przez instruktorów z MDK: Annę Krawczak i Grzegorza Gordata. Otwarcia wystawy dokonała Dyrektor MDK Monika Bąkała.


W międzyczasie odbywały się również warsztaty ekologiczne, ceramiczne i wikliniarskie

„ Zaadoptuj Rzekę” – prowadzone przez pracowników MDK.


Następnie nad brzegiem Wisły odbyło się pierwsze w Polsce Ślubowanie Wiśle  oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. Młodzież złożyła ślubowanie na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej i zamoczyła biało czerwone banderki w wiślanej wodzie. Komandor Marek Padjas Wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej zamoczył flagę polski a Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka flagę Dęblina. Dęblińskie ślubowanie odbyło się w obecności przedstawicieli władz samorządu, służb mundurowych, duchowieństwa, Zespołu Pieśni i Tańca Dębliniacy oraz mieszkańców i zaproszonych gości.


Całą ceremonie można było oglądać z wody,  dęblińscy motorowodniacy zorganizowali zbiórkę pieniędzy na uformowanie przystani pod MDK, w zamian za wsparcie finansowe proponowali krótkie rejsy swoimi szybkimi motorówkami.  


Po zaślubinach odbył się Piknik nad Wisłą i blok koncertowy na scenie plenerowej przed Miejskim Domem Kultury w Dęblinie pt. „Rzeka Muzyki”. Otwarcia pikniku dokonał Dyrektor MSP Paweł Pawłowski, Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka oraz Dyrektor MDK Monika Bąkała.


Na scenie występowali tacy artyści jak Michał Pastuszak i zespół Poławiacze Pereł, The Dark Stones, Szanty Krzysztofa Szczęśniaka oraz gwiazda wieczoru  Damian Syjonfam.


Uczestnicy mogli podziwiać prototyp rzeźby-pomnika lotników zaprojektowanego i wykonanego przez Filipa Idzikowskiego, wystawę Muzeum Sił Powietrznych „Dęblin Lotniczy w starych fotografiach” oraz stoiska z rękodziełem artystycznym.

Ponadto bezpłatnie w godzinach pracy muzeum zwiedzanie i prezentacja makiety dęblińskiej starówki, przygotowanej w ramach projektu gimnazjalnego przez młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Dęblinie.


Był to pierwszy tego typu piknik zorganizowany w naszym mieście, który miał na celu uczczenie Roku Rzeki Wisły.  


Organizatorzy:


Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Miejski Dom Kultury w Dęblinie


Partnerzy:


Urząd Miasta w Dęblinie

Starostwo Powiatowe w Rykach

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

41. Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie
1. Dębliński Batalion Drogowo Mostowy

Towarzystwo Przyjaciół Dęblina

Towarzystwo Przyjaciół Stężycy

Wyspa Wisła

Liga Morska i Rzeczna


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Powrót