r. Imieniny:
logo

PAMIĘTAMY O NASZYM PATRONIE GEN. F. KLEEBERGU…

09.10.2017
Pamiętamy o naszym Patronie gen. F. Kleebergu… Pamięć o ostatniej bitwie kampanii polskiej 1939 roku i naszym patronie – bohaterskim generale Franciszku Kleebergu to obowiązek społeczności Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie.

To właśnie z tego powodu w sobotę, 30 września 2017 roku Sztandar szkoły oraz grupa uczniów pod opieką pań: Małgosi Radomskiej oraz Julii Całki pojechali do Woli Gułowskiej. W miejscu, gdzie generał Kleeberg wraz ze swoimi żołnierzami toczyli krwawy bój o wolność ojczyzny, odbyły się obchody 78 rocznicy ostatniej bitwy kampanii 1939 roku. Część oficjalną z udziałem przedstawicieli władz państwowych, dowództwa Wojska Polskiego i weteranów walk rozpoczęła msza święta odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września. Po niej, w uroczystym pochodzie uczestnicy przeszli, by na cmentarzu w Turzystwie, w uroczystym Apelu Poległych oddać hołd generałowi i wszystkim walczącym o wolność naszej ojczyzny.

Następnie, na błoniach Woli Gułowskiej odbył się apel wojskowy oraz militarny piknik. Nie obyło się bez atrakcji. Można było zobaczyć m. in. pokaz samochodów bojowych i sprzętu wojskowego Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO złożonej z wojsk amerykańskich, rumuńskich i brytyjskich.

Była również okazja zobaczyć pokaz żołnierskiej sztuki walki, musztry paradnej oraz pokazy kawaleryjskie w wykonaniu pułków zrzeszonych w Federacji Kawalerii Ochotniczej RP.

Dla nas, drużyny ze szkoły Kleeberga, niewątpliwie najważniejszą częścią militarnego pikniku było spotkanie z naszym patronem i jego dokonaniami, którego mogliśmy doświadczyć odwiedzając Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Działo się dużo. Było to ciekawe spotkanie z przeszłością i historią narodu polskiego. Wniosło wiele pozytywnych emocji. Kolejne już z rok….


M.R.
Pamiętamy o naszym Patronie gen. F. Kleebergu…
Pamiętamy o naszym Patronie gen. F. Kleebergu…
Powrót