r. Imieniny:
logo

VII DĘBLIŃSKIE OBCHODY DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

13.04.2018
VII DĘBLIŃSKIE OBCHODY DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ W 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Rykach im. Mariana Bernaciaka "Orlika", Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej organizują w dniu 13 kwietnia 2018 r. VII Dęblińskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rozpoczynają się uroczysta msza świętą w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 

 

 

 

Mieszkańcy Dęblina!

W 2018 roku mija 78. rocznica Zbrodni Katyńskiej dokonanej przez sowieckie NKWD w 1940 r.Wśród ofiar tego bestialskiego ludobójstwa byli również lotnicy polscy, absolwenci dęblińskiej „Szkoły Orląt”, oficerowie Wojska Polskiego, w tym z 15. pp „Wilków’, funkcjonariusze Policji Państwowej, którzy pełnili służbę na terenie gminy Irena /obecnie Dęblin/ w latach 1919-1939.

W Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni oraz w innych nieznanych dotąd miejscach kaźni ogółem zostało zamordowanych 21 857 Polaków, m.in.: ksiądz mjr Mieczysław Janas-kapelan WP w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1, a także urodzeni w Dęblinie por. inż. architekt Józef Kobyliński i por. inż. Zygmunt Sochacki-syn dr Augusta Sochackiego, Honorowego Obywatela Dęblina i wnuk Michała Sochackiego, uczestnika powstań narodowych w 1831 i 1863 r.

W imieniu organizatorów zapraszamy do wzięcia udziału w VII Dęblińskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się w Dęblinie 13 kwietnia 2018 r. W załączeniu przesyłamy programem tych uroczystości, które rozpocznie uroczysta msza święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nabożeństwo odprawione zostanie w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie o godz. 17.00. Po czym nastąpi przemarsz ul. 1 Maja do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie na dziedzińcu tej placówki oświatowej, przed „Dębem Pamięci” i tablicą ku czci por. inż. Zygmunta Sochackiego odbędzie się dalsza część uroczystości.

Nadmieniamy, że tegoroczne VII Dęblińskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej organizowane są w ramach DĘBLIŃSKICH OBCHODÓW 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Z wyrazami szacunku
Komitet Organizacyjny

 

Plakat

Powrót