r. Imieniny:
logo

DNI ZOFII KOSSAK

21.05.2018
DNI ZOFII KOSSAK W rocznicę 50-lecia śmierci Zofii Kossak, 23 kwietnia 2018r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, pt. „KAŻDA ROCZNICA JEST SKRÓTEM, SYNTEZĄ…”, poświęcona osobie i twórczości Zofii Kossak. Głównym organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Patronatem honorowym byli: Arcybiskup Metropolita Lubelski - Stanisław Budzik, Wojewoda Lubelski - Przemysław Czarnek, Lubelski Kurator Oświaty - Teresa Misiuk oraz Prezydent Miasta Lublina - Krzysztof Żuk.

Konferencję tę kończyła uroczystość w Kośminie, miejscu narodzin wybitnej, polskiej pisarki, której twórczość jest niestety słabo znana wśród Polaków współczesnego pokolenia. Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie była współorganizatorem i uczestniczyła w wydarzeniach pt. „DNI ZOFII KOSSAK” w Kośminie. Delegatki z Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkały się z wnukami  Zofii Kossak i przedstawiły program artystyczny.

Składał się on z wiersza napisanego i recytowanego przez  Małgorzatę Pisarek (członkinię DKK Filii Masów) oraz montażu słownego, ciekawie przedstawionego przez uczestniczki DKK i Panią Dyrektor MBP, który został zakończony Dekalogiem Polaka.

Na wystawionych zdjęciach można było zobaczyć potomków Pani Zofii Kossak:
prof. François’a Rosset, profesora literatury francuskiej (tłumacz i wnuk Z. Kossak), Annę Fenby Taylor (wnuczkę Z. Kossak, która realizuje szereg inicjatyw poświęconych pamięci swojej babci i rodzinie Kossaków w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim).

Książki o Zofii Kossak podpisywali nam nie tylko wnuki autorki, ale także dr Joanna Jurgała-Jureczka, autorka biografii pisarki. Wszystkich czytelników zapraszamy do zapoznania się z pisarstwem Zofii Kossak do naszej biblioteki.

Powrót