r. Imieniny:
logo

LEKCJA HISTORII Z WITOLDEM SROKĄ

23.05.2018
LEKCJA HISTORII Z WITOLDEM SROKĄ


W dniu 17 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie w ramach comiesięcznych „Spotkań z historią” gościła Witolda Srokę.

Pan Witold od urodzenia jest związany z naszym miastem. Tematem przewodnim spotkania był „Dęblin w okresie odzyskania niepodległości”.

Dęblin po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rozbudował się dosyć dynamicznie. Sprzyjało temu położenie w pobliżu węzłowej stacji kolejowej i ruchliwych dróg. Według rejestru w 1927 roku miejscowość liczyła 4860 mieszkańców (w tym 3060 narodowości żydowskiej) i 359 budynków. W miarę przyrostu ludności następuje organizacja szkolnictwa. Już w 1918 roku powstała dwuklasowa szkoła powszechna, która z czasem przekształcona została w szkołę siedmioklasową. W okresie późniejszym utworzono w Irenie Szkołę Nr 2, a przy stacji kolejowej Szkołę Nr 3.
Gość spotkania bardzo ciekawie opowiadał o historii Dęblina oraz o budowie Szkoły Nr 3, przy której brał czynny udział. Dziękujemy za przybycie na lekcję historii klasie II C  wraz z nauczycielem - Panią Joanną Pieńkosz z Zespołu Szkół Nr 3 w Dęblinie.
 
Pracownik MBP
Milena Kłos
 
Powrót