r. Imieniny:
logo

NARODOWE CZYTANIE 2018

12.09.2018
NARODOWE CZYTANIE 2018
Narodowe Czytanie, jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Zapoczątkowana została w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski

Około 40 osób pojawiło się w sobotę rano w Miejskiej Bibliotece Publicznej, by wziąć udział w akcji Narodowe Czytanie. Tym razem głośno rozbrzmiewało ''Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
 
Obecnością podczas czytania zaszczyciły nas władze miasta, władze powiatu, przedstawiciele instytucji oświatowych, kulturalnych i służb mundurowych naszego miasta.
 
Organizowana od siedmiu lat akcja ma na celu promocję czytelnictwa. Lektury, które czytane są na głos w miejscach publicznych, to tylko i wyłącznie największe dzieła polskiej literatury.
W czasie kolejnych edycji akcji Narodowe Czytanie,  odczytywane były następujące dzieła polskich literatów:   
Tegoroczna formuła akacji nawiązała do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Rokrocznie akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. Prezydent Andrzej Duda zaprosił Polaków do wspólnego czytania właśnie „Przedwiośnia, uważając, że jest to piękna i mądra książka. Na tę lekturę należy patrzeć jak na polskie arcydzieło pełne aktualnych i poruszających tematów, zarówno w obecnych czasach jak również w czasach jej powstawania.
 
Pracownik MBP
 
Powrót