r. Imieniny:
logo

LWÓW W 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

06.12.2018
LWÓW W 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. W dniach 16-18 listopada 2018 r. mieszkańcy Miasta Dęblin oraz Powiatu Ryckiego wybrali się na Ukrainę. Była to wycieczka historyczno – krajoznawcza, zorganizowana z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości. Głównym organizatorem był aktualny Wiceprzewodniczący Rady Miasta Dęblin Leopold Świetliński oraz Dęblińskie Biuro Turystyki Szkolnej.

Głównym celem wyjazdu był Lwów, lecz na trasie zaplanowano zwiedzanie niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Miejsce to napawało przerażeniem, w powietrzu czuć było zbrodnię jaką naziści wykonali na Żydach.  Następnym punktem był  zamek w Żółkwi – znajduje się on w południowo-zachodniej części miasta Żółkiew na zachód od Lwowa.  Jest dawną siedzibą hetmana Stanisława Żółkiewskiego i rodu Sobieskich. Grupa mogła tam podziwiać z zamkowej wieży panoramę miasta Żółkiew. Wieczorem dotarli do Lwowa.

Kolejny dzień zmagań to odwiedziny w Drohobyczu partnerskim mieście Dęblina i w Truskawcu mieście uzdrowiskowym. Mieszkańcy naszego powiatu zapoznali się z architekturą i historią Polaków żyjących na tych ziemiach. Niesamowitą atrakcją były odwiedziny w delfinarium w Truskawcu i akrobatyczny pokaz delfinów i fok. Jeden z uczestników polskiej wycieczki wykupił dodatkowy pakiet, który zapewniał krótką kąpiel z delfinami…

Niedziela to trzeci i ostatni dzień wycieczki. W tym dniu polska grupa odwiedziła cmentarz Łyczakowski i cmentarz Orląt Lwowskich. Są to miejsca szczególnie ważne dla Polaków. Przedstawiciele władz samorządowych z powiatu Ryckiego na czele z Burmistrz Miasta Dęblin Beatą Siedlecką oraz delegacja mieszkańców Miasta Dęblin złożyli kwiaty na mogile uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918–1920. Odwiedzono również min. grób polskiej poetki i nowelistki okresu realizmu Marii Konopnickiej.

Przewodnikiem głównym towarzyszącym przez cały wyjazd była Diana Skowron. Dodatkowo podczas zwiedzania Ukrainy polska grupa wspierała się ukraińskim przewodnikami i ich wiedzą. Wycieczka miała charakter patriotyczno - edukacyjny.  

 

Zachęcamy do obejrzenia foto relacji.

Powrót