r. Imieniny:
logo

WIATR OD MORZA - MIRA URBANIAK I TADEUSZ WAŚKO

10.01.2020
Wiatr od morza - Mira Urbaniak i Tadeusz Waśko 14.01.2020 r. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

15 lipca 1920 r. został wykonany pierwszy lot samolotu z polskiej Bazy Lotnictwa Morskiego w Pucku. Tak rozpoczęła się stuletnia historia polskiego lotnictwa morskiego, którego utworzenie miało ścisły związek z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i symbolicznym powrotem Polski nad Bałtyk- 10 lutego 1920 roku.

 

Rok 2020 przynosi dla polskiej historii kilka ważnych rocznic: 100-lecie Bitwy Warszawskiej, 100 rocznicę zaślubin Polski z morzem w Pucku przez generała Józefa Hallera oraz stulecie powstania lotnictwa morskiego. Rocznice te będą patronować kilku wydarzeniom, na które zapraszamy pasjonatów lotnictwa i historii, do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Drugą dekadę XXI wieku inaugurujemy spotkaniem pt. „Wiatr od morza” we wtorek 14 stycznia 2020 roku. Naszymi gośćmi będą prawdziwi ludzie morza: Mira Urbaniak i Tadeusz Waśko.

W programie spotkania zaplanowaliśmy krótką gawędę o morskiej historii rodzin Wądołowskich i Urbaniaków. Oba rody w okresie dwudziestolecia międzywojennego krętymi ścieżkami dotarły nad morze i związały się z Gdynią. W opowieści znajdą się również wątki związane z Morskim Dywizjonem Lotniczym.

Następnie wypłyniemy w długi rejs i posłuchamy o duchu swobody ukrytym w żaglach i wietrze, tworzeniu się Polski niepodległej i morskiej oraz jej bohaterach, historii oraz tradycji regat Wielkich Żaglowców, poznamy morski ceremoniał. A gdy zawiniemy do portu, zacumujemy żaglowiec – udamy się do najbliższej tawerny na: śpiewy szantowe, tańce przy muzyce folkowej, konkursy, wspomnienia o przyjaciołach co nie wrócili z morza.

Informacje o prelegentach:

Mira Urbaniak

– żeglarz, dziennikarz, członkini Bractwa Kaphornowców , polarnik, uczestniczka rejsów żaglowcami: DAR MŁODZIEŻY, ZAWISZA CZARNY, ORP ISKRA, FRYDERYK CHOPIN oraz rejsów na Spitsbergen i do Antarktyki. Aktywnie działająca na rzecz środowiska żeglarskiego, organizator wydarzeń kulturalnych oraz żeglarskich – m.in. zlotów wielkich żaglowców w Gdyni i Szczecinie- Tail Ship Races, prowadziła Uniwersytet pod żaglami w Helu, obecnie realizuje programy adresowane do seniorów „Senior Sailor”. Autorka książek o tematyce morskiej. Jej najnowsza książka „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” – jest podsumowaniem 45 lat jej dziennikarskiej i żeglarskiej przygody. Autorka vloga „Mira na wachcie”.

Tadeusz Waśko. AHOJ!

– animator kultury, popularyzator kuchni regionalnej, twórca i realizator wydarzeń historycznych oraz morskich, rekonstruktor; autor programów edukacyjnych: „Piracka Przygoda”, „Wojskowa Przygoda”, „Pod żaglami historii”. Od ponad 20 lat prowadzi programy edukacyjne w zabytkowej Reducie Solnej w Kołobrzegu.

Zapraszamy: 14.01.2020 – wtorek- godzina 17.00

Wiatr od morza - Mira Urbaniak i Tadeusz Waśko
Powrót